Ana sayfa Manşet Alman devinden ikinci uyarı: Dolar 6 liraya çıkabilir!

Alman devinden ikinci uyarı: Dolar 6 liraya çıkabilir!

Önceki haftalarda dolar 4.50 TL’yi geçince Merkez Bankası’ndan yine faiz artırımı imasıyla süslenmiş bir sözlü müdahale geldi ve kurlar 4.40’a kadar geriledi. Ancak beklenen faiz artırımı yapılmadığı için kurlar bir kez daha yükselişe geçerken dolar 4.92’yi de aşarak 5 lira seviyesine kadar geldi.

PAYLAŞ

Önceki hafta doların TCMB’nin 7 Haziran’daki PPK toplantısına kadar 5 lirayı bulabileceğine dair öngörüsü ile gündeme gelen Alman’yanın ikinci büyük bankası Commerzbank’ın Gelişen Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Tatha Ghose’dan yeni yorum geldi. Ghose, “Merkez acil adım atmazsa dolar 6 lirayı bulabilir” diyor.

Piyasalardan gelen tepkiler Merkez Bankası’nın hükümet yetkilileriyle yaptığı acil toplantılar ve sözlü müdahale yöntemleriyle bir süredir uyguladığı kurlara müdahale oyununun artık sınıra geldiğini gösteriyor.

Bankacılar Merkez Bankası’nın artık gerçekçi bir adım atmaması durumunda dövizde bir sıçramanın yani finansal krizin çok uzakta olmayabileceğini kaydediyor.

Commerzbank’ın analisti Tatha Ghose, Türk Lirası’nın dolar ve Euro karşısında salı günü geldiği rekor düşük seviyelerin ardından yayımladığı raporda, liradaki düşüşe rağmen TCMB’nin ‘yaşam belirtisi göstermediğini’ söylüyor.

Bloomberg HT’nin rapordan aktardığına göre Commerzbank, Merkez’in acil bir faiz artışına gidebileceğini öngörüyor. Buna göre 7 Haziran’daki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını bekleme gibi bir seçenek dahi yok…

Analist Ghose’un ifadesine göre, TCMB’nin geçtiğimiz ay faiz artırmış olma durumu, Dolar/TL’yi 4.00 seviyesinde sabitleyebilecekken, bu faiz artışının şu an gerçekleşmesi, kuru ancak 4.30-4.50 seviyelerinde tutabilir.

Commerzbank analistine göre Merkez’in müdahale etmemesi durumunda Türkiye için felaket senaryosu gündeme gelecek ve 5 lira sınırını test etmeye yaklaşan dolar 6 liraya da çıkacak.