Connect with us

Dünya

Alman Hristiyan Birlik partileri arasında mülteci uzlaşması

Published

on

Alman Hristiyan Demokrat (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partileri arasındaki zirve buluşmasında Hür Demokrat ve Yeşiller partileri ile koalisyon görüşmelerinin başlatılması yolunda önemli bir uzlaşma sağlandı. Sadece Bavyera eyaletinde teşkilatı olan Hristiyan Sosyal Birlik, mülteci üst sınırının yılda 200 bini aşmamasında diretirken; Başbakan Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik üst sınır konmasına karşı çıkıyordu.

İki kardeş partinin Berlin’de vardıkları uzlaşmaya göre, Almanya her yıl azami 200 bin mülteci kabul edecek ancak istisnai durumlarda bu sayı aşılabilecek. İç ya da dış gelişmelerin üst sınırın uygulanmasını zorlaştırması durumunda federal meclis kararıyla 200 bin sınırının aşılması ya da azaltılması mümkün olacak. Uygulama, çalışmak amacıyla Almanya’ya gelen Avrupa Birliği vatandaşlarını etkilemeyecek.

Seçici göç politikası

CDU ve CSU arasında mülteci üst sınırının aşılmaması için alınacak önlemler üzerinde de anlaşma sağlandı. Buna göre, mülteci veren ve mültecilerin transit güzergâhı olarak kullandıkları ülkelerle Türkiye ile AB arasındakine benzer geri kabul anlaşmaları imzalanacak, AB’nin dış sınırları daha sıkı denetlenecek, iltica işlemleri AB’nin dış sınırlarında yapılacak, AB iltica hukuku yeniden düzenlenip uyumlaştırılacak ve üye ülkeler arasında mültecilerin ülkelerine toplu iadesi konusunda işbirliği yapılacak.

Almanya’ya gelen mülteciler, işlemleri tamamlanıp başvuruları karara bağlanana kadar özel kamplarda barındırılacak. Başvurusu reddedilenler bu merkezlerden ülkelerine gönderilecek. Güvenli ülkeler listesine Fas, Tunus ve Cezayir de eklenecek. AB dış sınırları güvence altına alınana kadar sınır kontrolleri devam edecek. Sınırlı mülteci statüsü kazanan yabancıların ailelerini yanlarına aldırmaları mümkün olmayacak. Yabancı işgücü göçü ülke ekonomisinin ihtiyaçlarına göre yönlendirilecek ve Almanya’nın vasıflı işgücü açığı vermemesi için özel yasa çıkarılacak.

Muhtemel koalisyon ortakları ikna olacak mı?

Esnek tutulmakla birlikte mülteci üst sınırının 200 binle sınırlandırılması CSU Genel Başkanı ve Bavyera Eyalet Başbakanı Horst Seehofer’in Berlin’den eli boş dönmemesini sağladı. Ancak muhtemel koalisyon ortaklarından Yeşiller partisinin üst sınır formülünü benimseyeceği şüpheli. Partinin meclis grup başkanı Katrin Göring-Eckart Birlik partileri arasında kararlaştırılan mülteci üst sınırının “koalisyon görüşmeleri başlayana kadar geçerli olabileceğini” söyledi. Göring-Eckart, Birlik partilerinin kendi aralarında uzlaşmakla hiç olmazsa koalisyon görüşmeleri için adım atmış olduklarını sözlerine ekledi.

24 Eylül Almanya genel seçimlerinde CDU yüzde 32,9’lluk oy oranıyla birinci parti olmuş ancak 1949 sonrasının en kötü seçim sonucunu elde etmişti. Şimdiye kadarki koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti’nin muhalefete geçeceğini duyurması üzerine Merkel, Yeşiller ve Hür Demokrat Parti ile üçlü koalisyonu görüşeceklerini açıklamıştı. (DW)

Continue Reading

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar