Ana sayfa Dünya Alman istihbaratı: Siyasilere yönelik Rusya’dan düzenlenen çok sayıda siber saldırı saptandı

Alman istihbaratı: Siyasilere yönelik Rusya’dan düzenlenen çok sayıda siber saldırı saptandı

PAYLAŞ

Almanya’nın iç istihbarat servisi olan Alman Federal Anayasayı Koruma Dairesi’nin (BfV) Başkanı Hans-Georg Maaßen, Almanya’daki genel seçimler öncesinde siyasilere yönelik Rusya’dan düzenlenen çok sayıda siber saldırı saptadıklarını söyledi. Federal Meclis’in gizli istihbarat komisyonunda konuşan Maaßen, son dönemde yürütülen istihbarat çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Konuşmasında 24 Eylül genel seçimlerine de değindi ve Rus hacker’ların Almanya genel seçimlerine müdahaleden son anda vazgeçtiğini söyledi.

Maaßen, seçimler öncesinde Federal Meclis’in yanı sıra bazı partilerle milletvekillerinin bilgisayarlarına siber saldırılar gerçekleştirildiğini aktardı. Ancak bu saldırılardan daha sonra vazgeçildiğini belirtti.

“Neticede siber korsanların elde ettiği verilerin kullanılıp kullanılmayacağı siyasi bir tercih” diyen BfV Başkanı, “Görünen o ki Moskova’daki yetkililer Almanya’daki genel seçimler öncesinde böyle bir adımın faturasının, getirisinden daha ağır olabileceği kanaatine vardı” dedi.

Maaßen sözlerini, “Zira Fransa ve ABD’deki seçimler sonrasında kamuoyunda seçimlere Rusya’nın müdahalesinin söz konusu olduğuna dair bir kanaat oluştu” şeklinde sürdürdü.

“Siber saldırılara karşı saldırı düzenlemeli”

Öte yandan Federal Meclis gizli istihbarat komisyonunda ifade veren Alman gizli istihbarat kurumları başkanları, siber saldırılar karşısında karşı saldırıya geçmek istediklerini söyledi.

Federal Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Hans-Georg Maaßen Federal Meclis gizli istihbarat komisyonundaki konuşmasında siber saldırılara karşı saldırıyla karşılık verilmesi gerektiğini belirtti.

Maaßen Federal Meclis’in gizli istihbarat komisyonunda verdiği ifadede ayrıca karşı saldırılarda yurtdışında konuşlu zararlı bilgisayar sunucularını devre dışı bırakıp yok etmenin de yeterli olmadığını vurguladı. (DW)