Ana sayfa Dünya Alman televizyonu ARD: Türkiye’deki Suriyeliler böbreklerini satıyor

Alman televizyonu ARD: Türkiye’deki Suriyeliler böbreklerini satıyor

PAYLAŞ

Almanya’nın devlet televizyonu ARD’de yayınlanan ‘Fakt’ adlı bir haber programında, Türkiye’de zor durumdaki Suriyelilerin böbreklerini satmak zorunda kaldıkları iddia edildi.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, uzun bir araştırma süreci sonrası hazırlanan haber, Türkiye’de sosyal medya üzerinden verilen ilan ve organlarını satanlarla yapılan röportajlardan elde edilen bilgilere dayandırıldı. Buna göre yasadışı organ ticaretinde Suriyeli mültecilerin 6 bin ile 11 bin euro arasında böbreklerini sattıkları bilgisi verildi.

Haberde yasadışı organ ticaretine yönelik en fazla ilanın Facebook üzerinden verildiği belirtildi. Haberi hazırlayan program muhabirine nakil işlemi dahil 30 bin euro karşılığında böbrek sunulduğu da ifade edildi.

Haberde, organ ticaretine aracı olan bir kişinin organ naklinin Doğu Anadolu’daki bir hastanede yapıldığını iddia ettiği de aktarıldı. Ancak muhabirlerin bu iddiayı teyit edemediklerine dikkat çekildi.

Haberde zor durumdaki mültecilerin sattıkları böbreklerin alıcılarının daha ziyade Batı ya da Suudi Arabistan’dan olduğu da öne sürüldü.

Suriye’de iç savaşın başlamasından bu yana yasadışı organ mafyalarının mültecilerin yoksulluk ve çaresizliklerini fırsat bildikleri ve bu sayede organlarını satacak çok sayıda mülteci bulabildikleri belirtildi. Daha önce de Lübnan’daki Suriyeli mültecilerin organ ticaretine yönelik haberler de kamuoyuna yansımıştı.