Ana sayfa Manşet Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel’den Almanya’da yaşayan Türkiyelilere: Bizim bir parçamızsınız

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel’den Almanya’da yaşayan Türkiyelilere: Bizim bir parçamızsınız

PAYLAŞ

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in Almanya’daki Türkiyelilere hitaben yazdığı mektup Bild gazetesinde yayımlandı. Alman hükümetinin Türkiye’ye karşı takındığı sert tutumun gerekçesini anlatan Gabriel, Almanlar ve Türkler arasındaki dostluğu “büyük bir hazine” olarak değerlendirdi.

Ancak Alman vatandaşlarının Türkiye’de tutuklanması nedeniyle Türkiye’ye karşı yeni bir politika benimsemek durumunda kaldıklarını ifade eden Gabriel mektubunda, “Biz her zaman Türkiye ile iyi ilişkilerden yana olduk, çünkü Almanya ve Türkiye arasındaki iyi bir ilişkinin sizler için önemli olduğunu biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Gabriel ancak Alman vatandaşlarının tutuklanmasına karşı kayıtsız kalamayacaklarını belirtti. Bakan Gabriel, “Vatandaşlarımızı korumak zorundayız” dedi.

Almanya’nın tepkisinin Türkiye’deki insanları ve Almanya’daki Türk kökenli vatandaşları hedef almadığını ifade eden Gabriel, “Türkiye ve Almanya arasındaki zor siyasi ilişkilerden bağımsız olarak bizim için şurası açık: Sizler, Almanya’daki Türkiye kökenli insanlar, bizdensiniz, Alman pasaportunuz olsun ya da olmasın” ifadelerini kullandı.

Gabriel mektubunda şu ifadelere yer verdi:

“Sevgili Türk hemşerilerim!
Federal Hükümetin tümü adına da size bu şekilde hitap etmek istiyorum. Türkiye ile olan ilişkilerimizde şu anda yaşanan büyük zorlukları özellikle siz de hissetmektesiniz. Sizin vatanınız Almanya’dır, fakat birçoğunuz için aynı zamanda da Türkiye’dir.

Bu nedenle size şunu söylemek istiyorum: Almanlarla Türkler arasındaki dostluk büyük bir hazinedir. Biz Türkiye ile iyi ilişkilerimizin olması için her zaman çaba sarf ettik, çünkü Almanya ile Türkiye arasında iyi ilişkilerin sizin açınızdan da önemli olduğunu biliyoruz.

Fakat şu anda Türkiye’de suçsuz Alman vatandaşları tutuklanmaktadır. Alman Hükümeti olarak tepki vermeden seyirci kalmamız mümkün değildir. Vatandaşlarımızı korumak zorundayız.

Bu nedenle Alman Hükümetinin Türk siyaseti karşısındaki politikaları değişecektir. İşbirliğimizi ve özellikle Türkiye’ye yapılan ekonomik yardımları yeniden gözden geçireceğiz ve Avrupa’da da net bir tutum için girişimlerde bulunacağız.

Şunu bilmenizi istiyoruz ki, bunların hiç biri Türkiye’deki in­sanlara ve Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli insanlara karşı alınan önlemler değildir.

Zira Türkiye ile Almanya arasındaki siyasi ilişkiler ne kadar zor olursa olsun, bizim için şu çok açıktır: Sizler, Almanya’daki Türkiye kökenli insanlar, Alman pasaportuna sahip olsanız da, olmasanız da, bizim bir parçamızsınız.”

Berlin-Ankara krizi

İnsan hakları aktivisti Peter Steudtner’in Türkiye’de tutuklanmasının ardından tatilini yarıda keserek Berlin’e geri dönen Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye’ye gidecek Almanlara çok dikkatli olmaları çağrısında bulunmuştu.

Gabriel ayrıca Alman şirketlerinin Türkiye’ye yaptıkları ihracata ve yatırımlarına uygulanan Hermes kredi garantisinin gözden geçirileceğini söylemişti. Gabriel, AB’nin Türkiye’ye sağladığı mali yardımların ödenmesi konusunda da Avrupalı ortakları ile görüşeceğini açıklamıştı.