Ana sayfa Öne Çıkanlar Alman Emniyeti Garo Paylan’ın muhaliflere suikast uyarısına cevap verdi: Tehlikeden haberdarız

Alman Emniyeti Garo Paylan’ın muhaliflere suikast uyarısına cevap verdi: Tehlikeden haberdarız

PAYLAŞ

Alman Emniyet Teşkilatı, HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan’ın Avrupa’daki Türkiye kökenli bazı kişilere suikast hazırlığı yapıldığı yönündeki iddialarıyla ilgili, “Tehlike durumundan haberdarız” açıklamasını yaptı.

DW Türkçe’nin konuştuğu Alman Emniyet Teşkilatı yetkilileri, söz konusu suikast hazırlığı iddiasının araştırılmaya devam edildiğini ifade etti. Emniyetten yapılan açıklamada, “Söz konusu tehlike durumundan haberdarız ve en gerekli duyarlılıkla incelememizi sürdürüp durum değerlendirmesi yapıyoruz. Ancak duruma ilişkin ayrıntılar ve koruma önlemlerine dair bilgi veremeyecek olmamızı anlayışla karşılamanızı bekliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, AKP iktidarı döneminde Avrupa ülkelerine yerleşmek zorunda kalan akademisyen, gazeteci, yazar ve yurt dışındaki Alevi ile Ermeni kanaat önderlerine yönelik Türkiye içinden yönlendirilen suikast hazırlığı olduğuna dair istihbarat aldığını açıklamıştı.

Alevi Federasyonu: Alman İçişleri Bakanlığı’na haber verdik

Avrupa’da suikast düzenleneceği iddia edilen kesimler arasında Aleviler de gösteriliyor. DW Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’ndan Yılmaz Kahraman, kendilerinin de altı ay ve bir sene öncesine kadar bazı değişik kanallardan Almanya ve Avrupa’da suikast planları olduğuna yönelik bir tehdit olduğu duyumunu aldıklarını belirtti.

Paylan Almanyalı Osmanlılar çetesine dikkat çekti

Garo Paylan, DW Türkçe’nin sorularını yanıtlamadan önce yaptığı basın toplantısında, suikast iddiasının ardından Almanyalı Osmanlılar çetesiyle bağlantıları olduğu iddia edilen AKP Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve AKP İstanbul milletvekili Metin Külünk’e de değindi.

Almanyalı Osmanlılar çetesi hakkında Baden Württemberg Eyaleti’nde bir soruşturma yürütüldüğü açıklanmıştı.

Bu iki iddiayı arka arkaya dillendirmesine yönelik de, “Metin Külünk’ün bu derin yapıyı okuyabilecek bir kişilik olmadığını düşünüyorum. Ama kendi miliyetçi tavrıyla, durumdan vazife çıkaran tavrıyla bu ilişkilere girdiğini düşünüyorum. Ama bu ilişkilerin nelere yol açabileceğini Metin Külünk’ün de okuması gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Paylan, “bu yapıların Metin Külünk ile birlikte başka dinamikler tarafından kullanılıp da daha vahim hadiselere yol açtırılabileceğine” dikkat çekti.

“Çok ciddi bir tehdit var”

5 Temmuz darbe girişiminden sonra aralarında akademisyen ve gazetecinin de olduğu binlerce kişi Almanya’ya gelmek zorunda kaldı. DW Türkçe olarak, Almanya’ya gelmek zorunda kalan gazeteci Hayko Bağdat’a sözkonusu iddiaya yönelik görüşlerini sorduk.

Bağdat, HDP Milletvekili Paylan’ın açıkladığı istihbarat bilgilerinden haberdar olduğunu ve çok ciddi bir tehdidin olduğunu vurguladı. Bu konuda kurumlarla işbirliği içinde olduğunu belirten Bağdat, “Türkiye vatandaşlarını korumak için gereğini yapsın” dedi.
DW