Ana sayfa Dünya Almanya: Türkiye Viyana Sözleşmesi’ni ihlal etti

Almanya: Türkiye Viyana Sözleşmesi’ni ihlal etti

PAYLAŞ

Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkilerde yeni bir kriz tehlikesi baş gösterdi. Alman Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Martin Schäfer, Meşale Tolu adlı bir Alman vatandaşının 30 Nisan’da Türkiye’de gözaltına alındığını ve 6 Mayıs’ta tutuklandığını belirterek, her iki olayla ilgili de Türk makamlarının Alman hükümetini haberdar etmediğini, diplomatik yükümlülüklerini yerine getirmediğini açıkladı.

Schäfer, Alman diplomatlarının Tolu ile şimdiye kadar kişisel temas kuramadıklarını belirterek, İstanbul’da bir cezaevinde bulunan tutukluya ulaşılabilmesi için Alman hükümetinin çaba gösterdiğini kaydetti. Schäfer, tutuklunun Alman vatandaşı olduğunu, muhtemelen artık Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının bulunmadığını söyledi.

Alman hükümetinin konudan Türk makamları yoluyla değil, üçüncü kaynaklar yoluyla haberdar olduğuna dikkat çeken Schäfer, bu durumun “Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi”nin ihlali olduğunu belirterek, Türk makamlarının konuyu teamüllere ve devletler hukukuna uygun bir şekilde ele almak zorunda olduğunu söyledi.
Tutuklu Almanların sayısı 6’ya yükseldi

Deutsche Welle’nin aktardığına göre, Alman Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel ve Tolu ile birlikte toplam altı Alman vatandaşının Türkiye’de tutuklu bulunduğu, bazı Alman vatandaşlarına da cezai soruşturmalar nedeniyle Türkiye dışına çıkış yasağı getirilmiş olduğu bilgisini verdi. Kayda değer ilerleme sağlanmadan yıllar süren tutukluluk sürelerinin Almanya açısından anlaşılır olmadığını belirten Schäfer, “Bu en hafif deyimle şüpheli, ama her halükarda orantısız, hatta hukuksuz bir durumdur” diye konuştu.