Ana sayfa Sürmanşet Almanya’da ‘casus imam’ krizi: Binali Yıldırım hakkında suç duyurusu

Almanya’da ‘casus imam’ krizi: Binali Yıldırım hakkında suç duyurusu

PAYLAŞ

Almanya Parlamentosu Milletvekili Volker Beck, Alman makamlara çağrıda bulunarak, Başbakan Yıldırım’ın “DİTİB imamlarının ajanlık soruşturmasıyla ilgili ifadesinin alınmasını ve gerekirse tutuklanmasını” istedi.

ANF’de yer alan habere göre Beck, merkezi Karlsruhe’de bulunan Federal Başsavcılık, Duisburg Savcılığı ile bugün Başbakan Binali Yıldırım’ın miting yaptığı Obernhausen Polisi’ne yazılı suç duyurusunda bulundu. Başvuruda, imamların direkt Başbakanlığa bağlı olduğu, dolayısıyla Başbakan Yıldırım’ın da ajanlık faaliyetinde rolünün olduğu dile getiriliyor.

Habere göre, Beck tarafından yapılan başvuruda, Başbakan Yıldırım hakkındaki suçlar da şöyle sıralanıyor: “Ajanlık faaliyetinde bulunmak ve suç ortaklığı, ajanlık faaliyetine teşvik, ajanlık faaliyetine yardım.” Yeşiller Partisi Milletvekili Beck, ajan imam soruşturmasının Binali Yıldırım’a kadar genişletilmesini, ifadesinin alınmasını ve gerekirse soruşturma sonuçlanıncaya kadar Almanya’dan çıkışına izin verilmeyerek tutuklanmasını talep etti.

Obernhausen Emniyet Müdürü, Beck’in suç duyurusuna ilk tepkiyi verdi ve Federal Başsavcılık’ın Federal Kriminal Dairesi’ne soruşturma yetkisi verdiğini kaydetti.