Connect with us

Dünya

Almanya’da Türk konsoloslukları tarafından verilen Türkçe dersleri mercek altında

Published

on

Ankara ile Berlin arasında yaşanan gerilim, Almanya’da Türk konsoloslukları tarafından organize edilen ve Türk hükümetinin gönderdiği öğretmenler tarafından verilen Türkçe derslerinin de mercek altına alınmasına neden oldu. Eyaletlerin eğitim bakanları, perşembe günü Berlin’de yaptıkları toplantıda Türk konsoloslukları tarafından düzenlenen Türkçe derslerini görüştü.

Eğitim Bakanları Konferansı Başkanı Susanne Eisenmann konuyu derinlemesine ele aldıklarına işaret ederek, “Eyaletler bu konuya eleştirel bir şekilde bakmayı sürdürecek” dedi. Aynı zamanda Baden Württemberg Eyalet Eğitim Bakanı olan Eisenmann, Türkçe dersleri konusunda atılacak yeni adımlar konusunda federal düzeyde görüşmeler yapılmasının da mümkün olduğunu ifade etti.

Almanya Kürt Toplumu Genel Sekreteri Cahit Başar, Türkçe dersi öğretmenleri arasında casusluk yapanların olabileceğine dair şüphelerini dile getirmişti. Başar Heilbronner Stimme gazetesine perşembe günü yaptığı açıklamada, bu derslerde Alman anayasası ile bağdaşmayan milliyetçiliğin öğrencilere aktarıldığını savunmuştu.

Eğitim bakanları eleştiride temkinli

Ancak eyaletlerin eğitim bakanları bu eleştirilere destek vermedi. Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Eisenmann, bu tür sorun oluşturabilecek durumlarda, ilgili müfettişlerin inceleme yaptıklarını belirterek, şimdiye kadar casusluk şüphesi ile karşılaşmadıklarını belirtti.

Hamburg Eyaleti Eğitim Bakanı Ties Rabe ise “dikkatle incelendiğinde konsolosluk derslerine yönelik kuşku ve suçlamaların şimdiye kadar haklı olmadığını gördük” şeklinde konuştu. Alman haber ajansı dpa’ya konuşan Rabe, bu derslerde uygun olmayan bir doktrinin veya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ideolojisine benzer düşüncelerin aktarıldığına dair endişelerin de yersiz olduğunu ifade etti.

Sosyal Demokrat Partili (SPD) Rabe, konsolosluk derslerini inceledikleri zaman, insanların memleketlerine dair bilgi almak istedikleri yönünde ciddiye alınması gereken bir istekle karşılaştıklarını söyledi. Rabe, ancak bu derslerdeki pedagojik yöntemlerin yeterince çağdaş olmadığını savundu.

Bavyera Eyaleti Eğitim Bakanı Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partili Ludwig Spaenle, bu derslerin ulusal veya siyasi amaçlarla suistimal edilmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

“Devlet okullarında Türkçe dersi okutulsun”

Almanya’da eğitim eyalet hükümetlerinin yetki alanında bulunuyor. Bu nedenle de, Alman okullarında ders saati dışında verilen Türkçe dersleri eyaletlerdeki eğitim bakanlıklarının yetki alanına giriyor.

Bremen Eyaleti Eğitim Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, eyalette Türkçe dersleri yoğun bir şekilde incelemeye alındı. Bremen, Türk hükümetinin derslerin içeriğini sorun yaratabilecek bir şekilde etkilemesi durumunda, olası bir müdahaleye işaret ediyor.

Saar eyaletinde ise konsolosluk dersleri yerine eyalet eğitim bakanlığı tarafından sunulacak başka seçenekler üzerinde çalışılıyor. Ana dil derslerine ilişkin yeni bir yönetmeliğin hazırlanmasının planlandığı belirtildi.

Hamburg Eyaleti Eğitim Bakanı Rabe de, devlet okullarında verilmesini önerisinde bulundu. Rabe, devlet okullarında zorunlu olarak ya da ikinci veya üçüncü yabancı dil olarak Türkçe derslerinin okutulmasının daha olumlu olacağını dile getirdi.

Hessen Eyaleti Eğitim Bakanı CDU’lu Alexander Lorz da göçmen kökenli çocuklara devlet okullarında daha fazla imkân sunulması gerektiğine işaret etti.

Hessen Eğitim Bakanlığı sözcüsü ise Türk konsoloslukları tarafından verilen derslerin genel bir töhmet altında bırakılmaması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Sekiz eyalette Türkçe dersi veriliyor

Almanya’da 1970’li yıllardan ilk ve orta dereceli okullarda, normal ders saatinin bitiminden sonra verilen Türkçe ve Türk kültürü dersleri, Türk hükümeti tarafından Almanya’ya gönderilen öğretmenler tarafından veriliyor. Bu derslerin ilk başladığı yıllarda, Türkiye’ye geri döneceği düşünülen Türklerin çocuklarının Türkçe öğrenmesi hedefleniyordu.

Okulların bağlı bulunduğu Türk konsoloslukları tarafından düzenlenen bu dersler, “Konsolosluk Dersi” olarak adlandırılıyor.

Eğitim Bakanları Konferansı’ndan verilen bilgilere göre Türkçe ve Türk kültürü dersleri Baden-Württemberg, Bavyera, Berlin, Bremen, Hamburg, Hessen, Saar ve Schleswig-Holstein olmak üzere sekiz eyalette veriliyor. Rheinland-Pfalz ve Almanya’nın doğusundaki eyaletlerde ise Türkçe dersi verilmiyor. Kuzey Ren Vestfalya ve Aşağı Saksonya eyaletlerinde devlete bağlı okulların müfredatında Türkçe dersi bulunması nedeniyle, Türk konsoloslukları tarafından ayrıca Türkçe dersi düzenlenmesine pek gerek kalmıyor.(DW)

Continue Reading

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar