Ana sayfa Dünya Almanya’da yaşayanların yüzde 84’ü Erdoğan’ın konuşmasını istemiyor

Almanya’da yaşayanların yüzde 84’ü Erdoğan’ın konuşmasını istemiyor

PAYLAŞ

Alman haber ajansı dpa’nın YouGov kamuoyu araştırma şirketine yaptırdığı ankete göre, Almanya’da yaşayan insanların çoğu Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik etkinlik yasağını destekliyor.

Deutsche Welle’nin aktardığı habere göre, ankete katılanların yüzde 84’ü böyle bir yasağı “çok iyi” ya da “oldukça iyi” olarak nitelendirirken, sadece yüzde 7’lik bir kesim “çok kötü” ya da “oldukça kötü” olarak nitelendirdi.

Erdoğan’ın 7-8 Temmuz tarihlerinde Hamburg’da düzenlenecek G20 Zirvesi kapsamında Almanya’yı ziyaret etmesi bekleniyor. Alman hükümeti, ziyaret sırasında Erdoğan’ın Almanya’da yaşayan Türklere hitaben bir konuşma düzenlemesi talebini reddetti.

Federal Hükümet ayrıca geçen hafta, seçimlerden üç ay önce Almanya’da AB ülkeleri dışındaki ülkelerin hükümet temsilcilerine getirilen etkinlik yasağının G20 kapsamında Almanya’ya gelecek olan Erdoğan tarafından ihlal edilmemesi yönünde de uyarıda bulunmuştu.

“Almanya hükümeti adına bir kez daha vurgulamak istiyorum ki bu tarz etkinlikler için çok önceden Dışişleri Bakanlığı’na talepte bulunulması gerekirdi” şeklinde konuşan Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schäfer, bunun dışındaki her girişimin Alman hükümeti tarafından açıklanan kararı ihlal etmek anlamına geleceğini söylemişti.

YouGov’un verilerine göre anket 30 Haziran ile 4 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapıldı. Anket kapsamında 1028 kişiyle konuşuldu. Ankete katılanlara, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hamburg’daki G20 Zirvesi sonrası, bir yıl önce 15 Temmuz 2016’da kendisine karşı düzenlenen darbe girişminin bastırılmasını destekçileriyle kutlamak istedi. Alman hükümeti böyle bir etkinliği yasakladı. Bu yasağı nasıl buluyorsunuz?” sorusu soruldu.