Ana sayfa Gündem Almanya’dan dedesinin cenazesine geldi, sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alındı

Almanya’dan dedesinin cenazesine geldi, sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alındı

PAYLAŞ

Dedesinin vefatı nedeniyle Almanya’nın Duesseldorf kentinden İstanbul üzerinden aktarmalı olarak Elazığ’a gitmek isteyen Sedat Çelik adlı Almanya doğumlu 28 yaşındaki genç, Atatürk Havalimanı’nda polisler tarafından gözaltına alındı.

Çelik’in ailesinin verdiği bilgilere göre 15 Aralık günü saat 14.00’te Duesseldorf Havalimanı’ndan kalkan THY’nin TK1526 uçuş nolu uçağı ile yola çıktıktan sonra saat 17.30 sıralarında Atatürk Havalimanı’na inen Çelik’in telefonunu kontrol eden polisler, Facebook’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye aleyhine paylaşımlarda bulunulduğu iddiasıyla Çelik’i gözaltına aldı.

ANNE ÇELİK: İŞKENCEDEN KORKUYORUZ

Sedat Çelik’in gözaltına alınmasından sonra sitemize konuşan anne Yıldız Yılmaz, oğlunun gözaltına alınması nedeniyle endişelendikllerini belirterek, “Türkiye’de gözaltına alınanlara işkence yapıldığını da duyuyoruz. Bu korku endişemizi artırmaktadır” dedi. Oğlunun gözaltına alınmasından sonra kendisinin de Türkiye’ye gitmek istediğini ancak benzer bir gözaltı durumuyla karşılaşabileceği korkusu nedeniyle gidemediğini söyleyen Yıldız, “Oğlumun hukuki durumunu takip etmek için avukat tutma çabamızı sürdürüyoruz. Bu aşamada başka yapabileceğimiz bir şey ne yazık ki yok” dedi. Almanya’nın Neukirchen kentinde oturduklarını söyleyen anne, dedesinin cenaze törenine katılmak için Türkiye’ye giden oğlunun gözaltına alındığını öğrendikten sonra kendisinden bir müddet haber alamadıklarını sözlerine ekledi. Yaşanan durumun tamamen hukuk dışı olduğunu belirten anne, “Bu durum aynı zamanda keyfidir. İnsanlar, fikirlerini beyan ettikleri için gözaltına alınamaz, terörist ilan edilemezler” dedi.

TELEFONU İNCELENDİ

Yıldız Yılmaz, haksız gözaltı uygulamasına karşı tüm hukuki yolları kullanacaklarını belirterek oğlunun gözaltına alınmadan hemen önce verdiği bilgileri de paylaştı. Oğlunun pasaport kontrolü sırasında telefonunun polisler tarafından alıkonulduğunu ve Facebook şifresinin kendisinden istendiğini belirten anne Yıldız, telefon incelemesinden sonra oğlunun gözaltına alındığını söyledi. Anne Yıldız, doktor kontrolüne götürülen oğlunun bu işlemin ardından Nöbetçi Mahkemeye çıkarılacağı bilgisini aldıklarını belirtti. (Artı Gerçek)