Ana sayfa Öne Çıkanlar Almanya’dan Türkiye’ye Afrin talebi: Çekilin!

Almanya’dan Türkiye’ye Afrin talebi: Çekilin!

PAYLAŞ

Almanya’da Hristiyan Demokrat Birlik Dış Politika Sözcüsü Jürgen Hardt, Afrin Operasyonu’nun orantısı olduğunu kaydetti. 

Almanya’da Başbakan Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) dış politika sözcüsü Jürgen Hardt, Türkiye’ye Afrin bölgesinde YPG’ye karşı sürdürdüğü askeri harekatı sona erdirme ve bölgeden çekilme çağrısında bulundu. Deutschlandfunk radyosuna konuşan Hardt, “Bu harekatın orantısız olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Türk hükümetinin bu harekatı hızlı bir biçimde sonlandırması ve Suriye’yle sınırının kontrolüne odaklanmasının akıllıca olacağı kanısındayım” diyen Hardt, NATO’nun üst siyasi karar organı olan Kuzey Atlantik Konseyi’nin (NAC) de Türkiye’ye karşı bu tutumu benimsemesi gerektiğini savundu.

Hardt, Türkiye’nin henüz Suriye’yle savaş halinde olmadığını ancak Ankara’nın bir şekilde Suriye’deki çatışmanın içine çekilme tehdidinin mevcut olduğunu düşündüğünü belirten Hardt, bunun Türkiye için tehlikeli olduğu yorumu yaptı.

NATO’NUN 5. MADDESİ GÜNDEMDE DEĞİL’

NATO Antlaşması’nın 5’inci maddesinde geçen “bir veya daha çoğuna yöneltilecek silahlı bir saldırının hepsine yöneltilmiş bir saldırı olarak değerlendirileceği” ifadesi çerçevesinde ittifakın kolektif güvenlik ilkesine de değinen Hardt, NATO için şu anda böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

KONYA’DAN ÇEKİLMEK HATA OLUR’

Türkiye’de AWACS misyonu çerçevesinde Konya’daki NATO Üssü’nde konuşlanmış Alman askerlerine ilişkin soruyu da yanıtlayan Hardt, askerlerin buradan çekilmesinin bir hata olacağını kaydetti ve Türkiye’nin bu uçakları Suriye’de düzenlediği harekat için kullanmasının söz konusu olmadığını aktardı.

NATO üssü olan Konya üssünde IŞİD karşıtı koalisyona destek vermek üzere konuşlandırılan AWACS erken uyarı ve gözlem uçakları kapsamında şu an 10 ila 15 Alman askeri görev yapıyor.
(Deutsche Welle Türkçe)