Ana sayfa Dünya Almanya’dan Türkiye’ye nota

Almanya’dan Türkiye’ye nota

PAYLAŞ

Berlinli insan hakları savunucusu Peter Steudtner’in, Büyükada’da katıldığı bir seminer sırasında teröre destek verdiği iddiasıyla tutuklanması Almanya ile Türkiye arasında yeni bir krize neden oldu.

Amerikanın Sesi’nde yer alan habere göre, Federal Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın’ı Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak nota verdi.

Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in Kuzey Denizi’nde süren yaz tatilini yarıda keserek, Berlin’e geri döneceği, önce Ankara’yla diplomatik temaslarda bulunacağı ve federal hükümetin konuyla ilgili acil toplantısı sonrasında kamuoyunu bilgilendireceği açıklandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Aydın’ın bu sabah bakanlığa çağrıldığını ve kendisine iletilen sözlü notada, Almanya’nın tutuklanma kararıyla ilgili rahatsızlığının iletildiğini söyledi. “Alman hükümeti, Türkiye’de terör örgütüne üye olmakla suçlanan Alman vatandaşı Peter Steudtner ve diğer insan hakları savunucuları hakkında verilen tutuklanma kararını kınıyor” diyen sözcü, Steudtner’in derhal serbest bırakılmasını istediklerini söyledi. Steudtner gibi “insan hakları ve demokrasi savunucularıyla terör destekçileri arasında bağlantı kurmanın anlamsız” olduğunu savunan Sözcü Schaefer, “Türk büyükelçisine konunun ne denli önemli olduğunu ve ertelenemeyeceğini de söyledik” dedi.

Berlin’de insan hakları çevrelerinde saygın bir isim olan iki çocuk babası Peter Steutner, daha önce Kenya, Filistin ve Nepal gibi birçok ülkede insan hakları konusunda çalışmış, son yıllarda da krizleri çatışmasız şekilde çözme yöntemleri üzerine uzmanlaşmış bir kişi. Dijital güvenlik konusunda bir seminere katılmak üzere İstanbul’a giden Steudtner, Alman Protestan Kilisesi çatısı altındaki barış çalışmalarıyla da tanınıyor. Sigmar Gabriel’in yarınki kriz toplantısı sonrasındaki açıklaması merakla beklenirken, Alman basınında hükümetin son gelişmelere tepki olarak Türkiye’ye gidecek olan Almanya vatandaşlarına “tatile gitmeyin” çağrısında bulunulabileceği öne sürüldü.