Ana sayfa Öne Çıkanlar Alpay ve Altan kararı Resmi Gazete’de yayımlandı, yerel mahkemenin vereceği karar...

Alpay ve Altan kararı Resmi Gazete’de yayımlandı, yerel mahkemenin vereceği karar bekleniyor

PAYLAŞ

AYM Genel Kurulu, tutuklu gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın, ‘kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı’ ve ‘ifade ve basın özgürlüklerinin’, dokuz ay tutuklu kalıp tahliye edilen Cumhuriyet Gazetesi Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay’ın’“kişi hürriyeti ve güvenliği hakkını’ ihlal edildiğine ilişkin kararlarını 8. günde jet hızıyla bugünkü Resmi Gazete’de yayımladı.

Hürriyet’ten Oya Armutçu’nun haberine göre kararının Resmi Gazete’de yayımıyla birlikte, gözler Altan ve Alpay’ın yargılandığı ve ihlale rağmen tahliye taleplerini reddeden, “Kararlar Resmi Gazete’de yayımlanmadı” diyen İstanbul’daki 13 ve 26. Ağır Ceza Mahkemeleri’ne çevrildi.

ÜÇ GAZETECİ İÇİN İHLAL KARARI

AYM, 11 Ocak’ta üç gazeteci ile eski AYM üyesi Alparslan Altan’ın bireysel başvurusunu görüşerek karara bağladı. Eski üyenin başvurusu kabul edilmez bulunurken, ikisi tutuklu üç gazeteci yönünden ihlal kararı verilmişti.

YARGI TARİHİNE GEÇEN KRİZ

AYM, 11 Ocak akşamı üç ihlal kararını da gerekçeli olarak internet sitesinden yayımlayıp tweet atarak kararların yayınlandığını kamuoyuna duyurmuştu. Ancak, karşı oy yazılarının tamamlanması için Resmi Gazete’de kararlar yayınlanmamıştı.
AYM bir hafta içinde karşı oyları ile birlikte ihlal kararını 8. günde Resmi Gazete’de yayımladı.

Ancak İstanbul’daki ACM’ler buna rağmen AYM’nin ihlal kararına rağmen tahliyeyi ret kararları verdiler. AYM ile ACM’ler ilk kez karşı karşıya geldiler. Yargı tarihinde bir ilk olan iki gazeteciyi tahliye krizi ise hala aşılmadı.

AYM: “SUÇ İŞLENDİĞİNE DAİR KUVVETLİ BELİRTİ YOK”

İstanbul 13 ve 26. ACM’ler, AYM’nin tahliyelerine dönük bir tedbir kararı vermediğini, ihlal kararlarının ancak Resmi Gazete’de yayım ve mahkemeye tebliğden sonra hüküm ve sonuç doğuracağı gerekçesiyle Alpay ve Altan’ın tahliye taleplerinin reddine karar verdiler.
AYM’nin bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan kararlarının gerekçesinde, yazı ve konuşmaların tutuklamaya delil olmasının basın özgürlüğüne yönelik caydırıcı etki doğurabileceği de vurgulandı.

AYM kararlarında başvuruculara ilişkin, ‘suç işlendiğine dair kuvvetli belirti’nin yeterince ortaya konulamadığı, yazılar ve konuşmalar dışında somut olgu ortaya konulmadan yapılan tutuklamanın, ifade ve basın özgürlüklerine yönelik caydırıcı bir etki doğurabileceği belirtildi.