Ana sayfa Sürmanşet Altan Tan hakkında 38,5 yıl hapis istemi

Altan Tan hakkında 38,5 yıl hapis istemi

PAYLAŞ

Milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin anayasada değişiklik yapılmasını öngören kanunun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından milletvekillerinin dosyalarının incelenmesi sürüyor.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame kabul edildi. İddianameye göre Tan hakkında altı fezleke bulunduğu belirtilerek, fezlekelerde yer alan eylemlerine ilişkin dokunulmazlığının kaldırıldığı ifade edilen iddianamede, Tan’ın Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve PKK kurucularının ideolojisi doğrultusunda hareket ettiği, örgütün silahlı eylemlerine sahip çıktığı bildirildi.

Polise darp girişimi

İddianamede, Diyarbakır Valiliğince 2012 yılında gerçekleştirilmesi planlanan newroz etkinliğinin yasaklanmasına rağmen Tan’ın, katıldığı ve güvenlik güçlerince oluşturulan barikatı geçmek için “Siz ne yapıyorsunuz” diyerek bir polise yumruk atmaya çalıştığı kaydedildi.

PKK yöneticileri ile fotoğraf da iddianamede

İddianamede Tan’ın PKK yöneticileri Sabri Ok, Murat Karayılan, Abdullah Öcalan ve Sülbüs Peri ile fotoğraf çektirdiği ve bunun yanı sıra “örgüt propagandası” yaptığı ifade edilerek, “Terör örgütü propagandası” suçu işlediği iddia edildi.

Öte yandan Tan’ın bir PKK’linin cenazesine katılması ve 6-8 Ekim günü Türkiye’de ‘Kobani olayları’na iştirak ettiği gerekçesiyle “suç işlemeye tahrik” ettiği de iddia edildi.

İddianamede, HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan hakkında, “silahlı terör örgütünü kurma ve yönetme”, 6-8 Ekim olaylarında “suç işlemeye tahrik” ve “2911 sayılı Yasaya Muhalefet”, “terör örgütü propagandası yapmak” ve “görevi yaptırmamak için direnme” suçlarından 17,5 yıldan 38,5 yıla kadar hapis ve mahkumiyeti halinde Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddesinde öngörülen hak yoksunluklarına hükmedilmesine karar verilmesi isteniyor.