Ana sayfa Dünya Amerikan halkının Trump’a olan desteği giderek azalıyor

Amerikan halkının Trump’a olan desteği giderek azalıyor

PAYLAŞ

ABD’li araştırma şirketi Gallup son araştırmasının sonuçlarını yayınladı. Araştırmaya göre ülkenin sadece yüzde 37’si Başkan Trump’ı destekliyor.

Gallup, Donald Trump’ın yemin ederek göreve başladığı 22 Ocak tarihinden itibaren günlük bazda yaptığı anketler kapsamında, restgelete her gün bin 500 yetişkin kişiyi arayarak görüşlerini sordu. Şirkete göre bu tarz bir araştırmanın hata payı ise 3 puan.

ABD kamuoyunun durumu hakkında bigiler veren şirket en güvenilir kaynaklardan birisi olarak uluslararası bir üne sahip.

Ankete start verildiği günlerde, Trump destekçileri ve ona karşı olanların oranında yüzde 45’le eşitlik gözlendi. O günden sonra Trump’a olan desteğin yüzde 46’yla en yüksek seviyeye 24-25 Şubat tarihlerine çıktığı görüldü. Ancak bu tarihten sonra Trump’a olan destek giderek azalmaya başladı.

Son verilere göre ABD Başkanı’nı destekleyenlerin oranı üke genelinde yüzde 37’e kadar geriledi. Trump karşıtlarının oranı ise yüzde 58.

Sonuçlar hakkında Twitter hesabından beklenen açıklamayı yapan Donald Trump, “Hepsi olumsuz anket. Bunlar feyk haberler” ifadelerini kullandı.

Amerika tarihinde bu güne kadar yapılan anketlerde, başkana olan desteğin en fazla olduğu dönemin Eylül 2001 olduğu görüldü. 11 Eylül saldırıları nedeniyle Amerikan halkının yönetime olan desteği yüzde 90’a çıkmıştı.