Ana sayfa Manşet Amerikan halkının üçte biri Rusya’yı ‘düşman’ olarak görüyor

Amerikan halkının üçte biri Rusya’yı ‘düşman’ olarak görüyor

PAYLAŞ

Dünyanın en yaygın anket şirketlerinden YouGov’un yaptığı son kapsamlı araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının üçte biri Rusya’yı ‘düşman devlet’ olarak görüyor. Her beş kişiden biri ise Rusya’yı müttefik ya da dost ülke olarak tanımlıyor. Ankete katılanların yüzde 25’i Washington ve Moskova arasındaki ilişkiler hakkında fikir beyan etmeyeceğini söylüyor.

YouGov’un araştırmasına göre, Amerikalılar genellikle dost olarak Kanada ve İngiltere’yi tercih ederken, çoğunluk ise Kuzey Kore ve İran’ı düşman ülke olarak kabul ediyor. Rusya ise Amerikalıların düşman olarak gördüğü ülkeler listesinde altıncı sırada yer alıyor.

Ankete katılan Amerikan vatandaşlarından en çok olumlu oy alan ülkeler ise Kanada ve ingiltere… Katılımcıların yüzde 55’i bu iki ülkeyi ABD’nin dostu olarak gördüğünü söylüyor. katılımcıların üçte biri Kanada’yı, dörtte biri ise ingiltere’yi dost ülke olarak kabul ediyor.

Öte yandan ABD’li Rasmussen Reports adlı araştırma şirketinin son anketine göre, Amerikan vatandaşlarının yüzde 40’ı başkanlık seçimlerinin dost ve akrabalarıyla olan ilişkilerini bozduğunu düşünüyor.

Rasmussen’in araştırmasının sonuçlarına göre, Amerikan halkın yüzde 50’si Barack Obama liderliğindeki demokratların 8 yıllık yönetiminin ardından ülkenin parçalanmış bir görüntü çizdiği görüşünde. Aynı araştırmaya göre, halkın yüzde 77’si politik meselelerin tartışılması konusunda artık daha az hoşgörülü olduğunu söylüyor. Ülkenin sadece yüzde 11’i siyasi tolerans düzeyinin arttığını düşünüyor.