Ana sayfa Sürmanşet Anaokulunda etkinlik: Savaş, ölüm, evlilik…

Anaokulunda etkinlik: Savaş, ölüm, evlilik…

PAYLAŞ

Esenyurt Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinlik, 3 ve 6 yaş arası çocukların hazırladığı slayt gösterimi ile başladı. Slaytta bir insanın doğumundan ölümüne kadar olan anlar anlatılırken, anlatımın çocuklar açısından uygun olup olmadığı dikkate alınmadı.

Evrensel’den Eylem Nazlıer’in haberine göre, slayt gösteriminin birinde erkek çocuklar ‘Çanakkale savaşını’ anlatan piyesi sahnelediler. Bu piyeste çocuklara boylarından büyük silahlar verildi. Küçük kız çocuğu anne oldu ve oğlunu savaşa gönderdiği sırada çocuğuna ‘oğul’ şiirini okudu. Küçücük çocuğun bu mısraları okuduğu sırada yükselen silah sesleri efekti büyük insanları bile korkutacak düzeydeydi. Gösterinin sonunda bütün çocuklar ‘şehit’ oldu. Üzerlerine Türk bayrağı örtüldü.

Bir başka slayt gösteriminde de erkek çocuklardan biri askere gönderilirken, çocuğun eline boyundan büyük silahlar verildi, mermilerle ‘canım anam’ yazılı görselin önünde fotoğraf çektirildi. Slayt gösteriminde çocuk ‘şehadet’i de simgeledi ve işaret parmağını havaya kaldırdı.

Daha sonra askerden gelen ve iş kuran çocuk için sıra yuva kurmaya geldi. Kız çocuk ve erkek çocuğun aileleri tanıştı. Kız istemeden sonra çocukların parmağına yüzük takıldı. Kına gecesi düzenlendi, çocukların ellerine kına yakıldı. Kına gecesinde damat olan çocuk, kız çocuğunun duvağını kaldırdı. Bu kadarla da kalmadı. Çocuklara gelinlik ve damatlık giydirildi. Çocuk geline erkek kardeşi kırmızı kuşak taktı. Bu görselin altında ise ‘abilerin kaderi kırmızı kuşak’ yazdı. Nikahtan sonra çocuklar birlikte yaşayacakları eve getirildi. Daha sonra gelin ve damat olan çocuklar hacca gitti.

Diğer bir gösteriminde de ‘Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’ vardı. Pamuk Prenses ve cücelere de dua okutuldu!

Çocuklara gece boyunca hayat diye evlilik, ölmeye hazır çocuk doğurmak öğütlendi. Kan ve ölüm üzerine kurulu bir gelecek anlatıldı.