Ana sayfa Editörden “Anayasa değişikliğiyle ‘bütçe hakkı’ Cumhurbaşkanı’na devredilecek”

“Anayasa değişikliğiyle ‘bütçe hakkı’ Cumhurbaşkanı’na devredilecek”

PAYLAŞ

Cumhuriyet Yazarı Çiğdem Toker, Anayasa değşikliğiyle birlikte bütçe ile ilgili tüm yetkilerin de Cumhurbaşkanı’na ait olacağını söyledi. Toker yazısında, “16 Nisan’da, ‘Vergilerimiz tek kişiye emanet olsun mu’ sorusunu da oylayacağız.” dedi.

Toker’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Önümüze gelecek değişiklik, şu anda Meclis’e ait olan bütçe hakkını (da) partili Cumhurbaşkanı’na devrediyor. Baştan, teknik detaya girmeden söyleyelim:
Referandumdan evet çıkarsa, toplanan vergilerimizin yönetimiyle ilgili son söz tek kişide, partili Cumhurbaşkanı’nda

Anayasanın yürürlükteki maddesinde “bütçe”den tasarı diye söz ediliyor. Bir kanun tasarısı kastediliyor.
Devlet aygıtını, halihazırda yöneten bir hükümet olduğu için, bütçe gibi bir “egemenlik” metninin, Meclis’e tüm hükümet üyesi bakanların imzasını taşıyan bir kanun tasarısı olarak gönderilmesi bize normal geliyor.
Fakat bu sistem tamamen değişiyor. Hedeflenen tek adam rejiminde, hükümet artık olmayacağı için bir kanun tasarısına gerek görülmeyerek, bütçe, “kanun teklifi”ne dönüşüyor. Bu “teklif”i Meclis’e sunan makam da doğal olarak hükümet değil, Cumhurbaşkanı.

Fakat “bütçe hakkı”nda asıl büyük sorun, ülkenin tamamından tahsil edilecek vergilerimiz hakkında, partili Cumhurbaşkanı’nın tek söz ve hak sahibi olmak istemesinde yatmaktadır.
16 Nisan’da, “Vergilerimiz tek kişiye emanet olsun mu” sorusunu da oylayacağız.

Yazının tamamı için…