Ana sayfa Logo Altı Ankara Garı saldırganı canlı bomba nüfus kayıtlarında yaşıyor

Ankara Garı saldırganı canlı bomba nüfus kayıtlarında yaşıyor

PAYLAŞ

Devrimci İşçi sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da düzenlediği “Barış Mitingi”ne yönelik gerçekleştirilen katliamda ilginç bir bilgi daha ortaya çıktı. 101 kişinin hayatını kaybettiği canlı bomba saldırısını gerçekleştirdiği belirtilen Adıyaman nüfusuna kayıtlı Yunus Emre Alagöz’ün nüfus kayıtlarına göre halen yaşıyor.

Nüfus kayıtlarında sağ görünüyor

Merkezi Nüfus İdare Sistemi (MERNİS) üzerinden 2 Haziran 2017 tarihinde alınan kayıtlara göre, 18 Temmuz 1990 Adıyaman doğumlu Yunus Emre Alagöz, Nüfus Kayıt Örneği’ndeki “olaylar ve tarihler” bölümünde “sağ” olarak görülüyor.

10 Ekim Ankara katliamı dava dosyasında bulunan savcılık raporları, Adli Tıp Kurumu raporlarında “maktul” sıfatıyla anılan Yunus Emre Alagöz’ün nüfus kayıtlarından neden sağ olarak göründüğü soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Oysa aynı kayıtlara göre, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun yakalandığını iddia ettiği ve 20 Temmuz 2015 tarihinde Suruç katliamını gerçekleştiren Yunus Emre Alagöz’ün kardeşi Şeyh Abdurrahman Alagöz ise ölü görünüyor. Kimi hukukçular, ailenin, Alagöz üzerinden alınan bir maaş dolayısıyla ölümü bildirilmemiş olabileceğine işaret ediyor.

Bakanlı diğer bombacıyı arıyor

Öte yandan Ankara katliamını gerçekleştirdiği belirtilen yine Adıyaman doğumlu Ömer Deniz Dündar’ın ise halen İçişleri Bakanlığının “Aranan Teröristler” listesinde yer alması ise dikkat çekiyor.

Ne olmuştu?

101 kişinin ölümüne neden olan ve halen kayıtlarda “yaşadığı” görülen Yunus Emre Alagöz ve diğer faillerin Antep’ten Ankara’ya eskort eşliğinde geldikleri ve polis noktalarından rahatça geçtikleri yönünde çok sayıda bilgi ve belge ortaya çıkmıştı. Yine Yunus Emre Alagöz ile diğer bombacı Ömer Deniz Dündar ile ilgili daha önce ortaya çıkan bilgiler de şüpheleri derinleştirmişti. Adıyaman’da bazı ailelerin Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı’na yaptıkları şikâyetlerin ardından savcılık soruşturması başlatıldığı, telefon dinlemeleriyle Adıyaman’daki IŞİD bağlantısı olan “Dokumacılar” hücresinin deşifre edildiği, Ömer Deniz Dündar’ın gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldığı, Yusuf Alagöz ile telefon konuşması yapan Yunus Emre Alagöz’ün de dinlenen telefonda kardeşine “…Belki seninle son görüşmem. … Allah için sana vasiyetim, yani aileye sahip çık Yusuf, Vallahi burası kadar … bir yer yok. Burası kadar güzel bir yer yok a daha iki tane kardeşi gömdük tez hemen gömdük, gittiler abilerine kavuştular yani daha bir saat olmadı kendim gömdüm yani kardeş Allah yolunda paramparça olmuşlardı” dediği ortaya çıkmıştı.(dihaber)