Ana sayfa Sürmanşet Ankara Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde KHK sonrası 4 akademisyen kaldı

Ankara Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde KHK sonrası 4 akademisyen kaldı

PAYLAŞ

Son KHK ile 72 akademisyenin görevinden ihraç edildiği Ankara Üniversitesi’nde Tiyatro Bölümü fiilen işlevini yitirdi. Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nde bulunan Tiyatro Bölümü’nden 3’ü profesör 5 akademisyen ihraç edildi. Bu ihraçlarla toplamda 10 kişilik öğretim kadrosu olan bölümde 4 akademisyen kaldı.

“Kalan arkadaşların tüm bölümü yürütmelerine imkan yok”

BBC Türkçe’nin haberine göre; bir önceki KHK ile ihraç edilen Tiyatro Bölümü öğretim elemanı Süreyya Karacabey, bölümün fiili olarak artık işlevini yürütmesine imkan kalmadığını ifade etti:

“Biz Tiyatro bölümünde barış akademisyenleri olarak 6 imzacıydık. Geri kalan kalan beş arkadaşım da bugün ihraç edildi. Biri ÖYP’li asistan, üç profesör, bir araştırma görevlisi ve bir doktor arkadaşımın da ihracıyla beraber bölümün artık fiili olarak işlevini yürütmesine imkan yok. Bütün eğitim şu anda durmuş durumda. Oyunculuk ana sanat dalından 3 ve yazarlık dalında bir akademisyen arkadaşımız kaldı ama onlarında tüm bölümü yürütmelerine imkan yok.”

Karacabey, bölüm arkadaşları arasında ihraçların devamının beklendiğini de ifade ederek, “Bizlerden sonra atılmayı bekleyen arkadaşların durumu daha kötüydü. ‘Arkadaşlarım atılmışken ben burada ne yapıyorum’ diyorlardı. Sıranı beklemek zaten öldürücü bir şey” dedi.