Ana sayfa Manşet “Ankara, YPG’ye verdiği desteği kesme konusunda ABD’yi ikna edemedi”

“Ankara, YPG’ye verdiği desteği kesme konusunda ABD’yi ikna edemedi”

PAYLAŞ

ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve başlamasından bu yana Washington’dan Ankara’ya düzenlenen en üst düzey ziyarette Tillerson’un suskunluğu Rus basınının da gündemini meşgul etti. Ankara’nın, YPG’ye verdiği desteğin kesilmesi konusunda ABD’yi ikna edemediğini söyleyen Pravda’ya göre, ABD Kürtler ve Gülen konusunda taviz vermezse Türkiye incirlik kartını oynayabilir.

Pravda’da yer alan Aydın Mehtiev imzalı yorum şu şekilde:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşen Tillerson, bir taraftan Washington’un IŞİD’le mücadele konusunda Ankara’yı stratejik ortak olarak gördüğünün altını çizdi. Diğer taraftan Erdoğan, ABD kanadının Trump sonrası en üst düzey ziyaretçisini, uluslararası terörizmle mücadele konusunda partner olarak gördükleri YPG’ye silahlı destek vermeyi kesme konusunda ikna edemedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da açıkca ABD’nin Kürtlere verdiği destekten rahatsız olduklarını beyan etti.

İki bakan arasında gerçekleşen ortak basın toplantısı, bu üst düzey görüşmenin herhangi bir anlaşma olmadan sona erdiğini gösterdi. Çavuşoğlu, YPG’nin terörist olduğunu ve buna rağmen ABD’nin desteklemeye devam etmesinin kendilerini üzdüğünü ve iki ülke ilişkilerini etkilediğini söyledi. Ancak yanında duran Tillerson mevkidaşını duymuyor gibiydi. Tillerson gösterişçi iyimserliğini yayarak, ABD’nin Türkiye’yle birlikte uluslarası terörizmle mücadeleye devam edeceğini söyledi.

Tillerson, basın toplantısında spesifik sorulara net cevaplar vermekten de kaçındı. Özellikle, Amerika Birleşik Devletlerinin Ankara’nın talebine uyarak, Kürtleri saf dışı etmek suretiyle Rakka’nın kurtarılması operasyonuna Türkiye’nin dahil edilmesi konusuna cevap vermedi.

ABD Dışişleri Bakanı aynı şekilde, Erdoğan’ın 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle suçladığı Fetullah Gülen’in iadesi konusunda sorulan soruya da cevap vermekten kaçındı. Öte yandan Trump yönetimi de Gülen’in iadesi konusunda acelesi olmadığı mesajını zaten daha önce Türkiye’ye vermişti.

ABD’nin Kürtler konusunda taviz vermeyi reddetmesi ve Gülen’in iadesine yanaşmaması durumunda Türkiye İncirlik kartını masaya sürerek ABD’nin Adana’ya erişimini kısıtlayabilir.