Ana sayfa Editörden “Ankara’da, 23 sente iki kilo kuru soğan ya da yirmi yaşlarında bir...

“Ankara’da, 23 sente iki kilo kuru soğan ya da yirmi yaşlarında bir tane insan alabilirsiniz”

PAYLAŞ

Yılmaz Özdil, ABD ile yapılan görüşme sonrası Rakka’ya girileceğine yönelik alınan kararı eleştirdi. Sözcü’deki yazısında Kore ve Irak savaşlarında Türk askeri için yapılan harcamaları hatırlatan Özdil, maliyeti daha ucuz olacağı için ABD’nin Türk askerinin Rakka’ya girmesine ön ayak olacağını ima etti.

Özdil’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Kore savaşı sırasında ABD dışişleri bakanı John Dulles açık açık izah etmişti aslında… “En ucuz askeri Türkiye’den temin ediyoruz, Türk askerinin maliyeti 23 cent’e denk geliyor” demişti. John Dulles’in kardeşi de CIA başkanıydı. Dünyadaki bütün “insan pazarları”na bakmışlardı, tezgahlardaki en ucuz fiyat bizim alnımızda yazıyordu!

Hiç unutmam, meşhur 1 Mart Tezkeresi döneminde, sayın basınımızda şu haber manşet olmuştu: “Amerikan ordusu Afganistan’daki bin askeri için ayda 28 milyon dolar harcıyor, bin Türk askeri için ise 4.5 milyon dolar harcanıyor. Türkiye aynı görevi altı kat ucuza yapıyor. Türkiye’nin Irak’a 10 bin asker göndermesi, ABD için her ay 240 milyon dolar tasarruf anlamına geliyor.”

Ve şimdi…
El Bab okey.
Rakka’ya gidiyoruz.

Mister Dallas… Sizden saklamak olmaz hayat pahalı biraz bizim memlekette, mesela iki yüz gram et alabilirsiniz, koyun eti, Ankara’da 23 sente… Yahut iki kilo kuru soğan, yahut bir kilodan biraz fazla mercimek, elli santim kefen bezi, yahut da yirmi yaşlarında bir tane insan!

Yazının tamamı için…