Ana sayfa Editörden Ankara’da maaşlar zor ödendi İstanbul’da metro inşaatı durdu

Ankara’da maaşlar zor ödendi İstanbul’da metro inşaatı durdu

PAYLAŞ

İstanbul’daki metro inşaatlarında işçi çıkarımı başladı. Ankara Belediyesi ise maaşları ASKİ’nin kaynaklarına başvurarak ödedi, arsa satışları gündemde.

Ankara ve İstanbul Belediyeleri’ndeki ekonomik krizle ilgili bir süredir yazılar kaleme alan Çiğdem Toker, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin altı metro ihalesinde işlerin tamamen durdurulduğu belirtti. İhaleleri alan büyük müteahhitlik firmalarının işleri devrettiği taşeron firmalar işçi çıkarmaya başladığını belirten Toker, durumun giderek ciddileştiğini belirtti.

Toker’e göre sadece İstanbul değil, Ankara da zorda. Belediyenin çalışanlarına maaş ödemekte zorlandığını belirten Toker, Maliye ile temas kurulduğu, bazı gayrimenkullerin satılarak maaş ödenmesi formülü bile gündeme geldiğini ifade etti. Son maaş ödemeleri için ASKİ’den destek alındığını belirten Toker, bunun sürdürülemez olduğunu dile getirdi. .

Toker, Belediyelerin yanı sıra Karayolları ve İller Bankası’nın da ödemelerde zorlanmaya başladığının konuşulduğunu, mevcut hak edişlerin gecikmeli ödendiği, kış aylarında inşaatın mümkün olduğu yerlerde ise firmalara çalışmamaları telkin edildiğini belirtti.

Yazının tamamını okumak için tıklayın