Ana sayfa Editörden “Ankara’da Saray’ın ısrarla beklediği, ancak bir türlü gerçekleşmeyen bir ziyaret konuşuluyor”

“Ankara’da Saray’ın ısrarla beklediği, ancak bir türlü gerçekleşmeyen bir ziyaret konuşuluyor”

PAYLAŞ

Sözcü yazarı Zeynep Gürcanlı, Suudi Arabistan Kralı’nın oğlu ve Suudi Arabistan’da Savunma Bakanlığı’nı yürüten Muhammed bin Salman’ın birçok kez Ankara’ya davet edildiği ancak Suudi Arabistan Veliaht Prensi Salman’ın ısrarla bu daveti geri çevirdiğini yazdı. Gürcanlı gerekçe olarak Türkiye’nin Katar’ı desteklemesini gösterdi.

Zeynep Gürcanlı’nın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Ankara’da diplomatik kulislerde son günlerde saray’ın ısrarla beklediği, ancak bir türlü gerçekleşmeyen bir ziyaret konuşuluyor. Sarayın adeta hasretle beklediği, ancak bir türlü gerçekleşmeyen ziyaret, Suudi Arabistan Veliaht Prensi’nin Ankara’ya gelmesi.

Kral’ın oğlu olan ve Suudi Arabistan’da Savunma Bakanlığı’nı yürüten Muhammed Bin Salman yaklaşık 18 aydır ısrarla Ankara’ya davet ediliyor. Ancak ısrarla gelmiyor.

Bin Salman, son olarak babası Kral Salman tarafından bir “Saray darbesi” ile Veliaht ilan edilmiş, yetkileri iyiden iyiye genişlemişti. Suudi Arabistan’ın Yemen operasyonunun mimarı ve Müslüman Kardeşler karşıtı kampanyanın –Katar’a çıkış da bunun içinde- fikir babası olarak görülen Muhammed Bin Salman’ın AKP hükümetinin ısrarlı davetlerine rağmen Ankara’ya bir türlü gelmemesi, sarayda ciddi rahatsızlık yaratmış durumda.

En büyük endişe ise, sarayın açıkça Katar’ın yanında durması nedeniyle, Suudilerin de ABD’nin izinden gidip, Suriyeli Kürt grupları, özellikle de YPG/PYD’yi desteklemeye başlaması.
Sarayda bu aralar yüzler işte bu yüzden pek bir asık…

Yazının tamamı için…