Ana sayfa Gündem Ankara’da sayaç zorbalığı devam ediyor

Ankara’da sayaç zorbalığı devam ediyor

Başkent Doğal Gaz'ın abonelerini kartlı sayaçlardan mekanik sayaçlara geçirmesine tepki gösteren Tüketici Hakları Derneği açıklama yaptı. Sayaç değişimi sırasında abonelerden alınan 406 TL'lik güvence bedeline tepki gösteren dernek tüketicilerin bu ücreti geri almaları için de çağrı yaptı.

PAYLAŞ

Ankara’daki

abonelerine, kartlı sayaçlarının yerine her ay kullanım bedellerini fatura ile ödedikleri mekanik sayacı taktırmaları gerektiğini tebliğ ediyor. Eski sayacın değiştirilmesi sırasında da abonelerden 406 TL güvence bedeli tahsis ediliyor.

Doğal gaz dağıtım şirketlerinin, 20 yılını dolduran sayaçları değiştirebileceği konusunda Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’nun (EPDK) 2016 tarihli kararını Başkent Doğal Gaz’ın “koz olarak” kullandığını belirten Tüketici Hakları Derneği, abonelerin sayaç değişimi sırasında ödediği güvence bedeline karşı çıkarak açıklama yaptı.

‘BAŞKENT DOĞAL GAZ ZORBALIĞA DEVAM EDİYOR’

Ankara 5’inci Tüketici Mahkemesi 26 Haziran 2018’de bir abonenin başvurusu üzerine isteğin dışında sayaç değişimiyle ilgili karar verdi. Mahkeme, abonenin isteği dışında sayaç değişiminin Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesine ve Borçlar Kanunu’na aykırı olduğuna hükmetti. Mahkemenin kararı sonrası Başkent Doğal Gaz, mekanik sayaç ile değiştirdiği kartlı sayacı tekrar abonenin evine bağladı. Ayrıca, aboneden güvence bedeli olarak aldığı 406 TL’yi de aboneye verdi.

Mahkemenin kararına rağmen Başkent Doğal Gaz’ın sayaç değiştirme zorunluluğuna devam ettiğini belirten Tüketici Hakları Derneği, “Başkent Doğal Gaz, mahkemenin verdiği yargı kararı ve yasalara aykırı olarak sayaç değişimi zorbalığına devam ediyor. Yargı kararı ve yasayı takmıyor. Başkent Doğal Gaz, açıkça, EPDK’nın usulsüz kararından destek alıp, kış yaklaşırken abonelere kartlı sayaçlarını mekanik sayaçlarla değiştirmeyi dayatarak güvence bedeli almaya devam ediyor” açıklaması yaptı.

DERNEK BAKANLIĞA VE TÜKETİCİLERE SESLENDİ

EPDK’yı tüketiciler olarak protesto ettiklerini ifade eden dernek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na seslenerek şunları talep etti:

– Başkent Doğal Gaz’ın sayaç zorbalığına son verilsin.
– EPDK’nın usulsüz sayaç kararı iptal edilsin.
– EPDK’nın yaptığı yasal düzenlemelerde ve aldığı kararlarda şirketlerden yana değil, tüketici haklarından ve haktan yana tavır ve tutum alması sağlansın.

Başkent Doğal Gaz’ın kartlı sayaçtan mekanik sayaca geçiş yaptırdığı abonelere de seslenen dernek şunları belirtti:

– Elinizdeki belgelerle birlikte ikamet ettiğiniz ilçe Kaymakamlığında tüketici hakem heyetine başvurunuz.
– Tüketici hakem heyetinden hem kartlı sayacınızın tekrar bağlanması hem de ödediğiniz güvence bedelinin tarafınıza geri verilmesi için karar alınmasını isteyiniz.
– Mahkemeye sunmak üzere, örnek mahkeme kararı ve tüketici hakem heyeti kararı konusunda da Tüketici Hakları Derneği’ne başvuruda bulununuz.