Ana sayfa Editörden ‘Anketlere göre AKP’nin oy oranı 7 Haziran sürecinin biraz altında’

‘Anketlere göre AKP’nin oy oranı 7 Haziran sürecinin biraz altında’

PAYLAŞ

Yeniçağ yazarı Ahmet Takan, geçtiğimiz Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Binali Yıldırım’ın da katıldığı bir toplantıda son anketlerin masaya yatırıldığını ve AKP’nin oy oranının 7 Haziran sürecinin biraz altında olduğunu aktardı.

Takan, “İstifalar hâlâ AKP’nin oylarını yükseltmiyor tespiti R.Erdoğan’ın daha da çok canını sıktı” diye yazdı.

Ahmet Takan’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Geçtiğimiz Çarşamba günü, akşamın ilerleyen saatlerinde sarayda Başbakan Binali Yıldırım ve Erdoğan ailesinin ileri gelenleri ile yapılan toplantıdan… “Metal yorgunu” AKP’li belediye ve il başkanlarının durumunun ele alındığını ve gelen can sıkıcı anket sonuçları yüzünden erken seçim nihai kararının diğer toplantılara bırakıldığını ifade etmiştik.

R.Erdoğan’ın sık sık sesinin çok yükseldiği gergin toplantının iri başlıklı detaylarına inelim;

Sarayın tüm anketçilerinin son raporları masaya yatırıldı. AKP’nin oy oranı 38-41 aralığında çıktı. Genelde iktidar partisinin 7 Haziran 2015 sürecinin biraz altında olduğu görüldü.

Saraydaki kaynağımın belirttiğine göre, R.Erdoğan “ben tek başıma Cumhurbaşkanlığı seçimini alırım” dedi ama genel seçimler sonucu AKP’nin parlamentoda düşeceği durum gözleri korkuttu. Aynı kaynak, “Erdoğan sürekli anket yaptırdığımız şirketlerin de dışına çıktı. Sizin saray anketçileri dediklerinizin dışında başka özel şirketlere de anketler yaptırıyor. Yaptırılan anketlerin sayıları da sıklığı da çoğaltıldı” dedi.

Genel anketlerin dışında “metal yorgunluğu” hamlesi sonucunda sahada yaptırılan çok özel anketlerin de sonuçları masaya yatırıldı. “Belediyelerden kaynaklanan nedenlerle düşüş yaşanmıyor. İstifalar hâlâ AKP’nin oylarını yükseltmiyor” tespiti R.Erdoğan’ın daha da çok canını sıktı. Saray kaynaklarımdan edindiğim bilgiler çerçevesinde yapılan tespitleri şöyle sıralayabilirim;”Referandum sonrasında başlatılan metal yorgunluğu hamlesi ve temizlik operasyonu istenen etkiyi göstermedi. Seçmen tercihlerinde değişikliğe sebep olmadı.AKP tabanında oy düşüşü farklı hadiselere bağlı. Değişim bekleniyor.

Yazının tamamı için…