Ana sayfa Dünya AP’de aşırı sağcı Brexit Partisi’nin parlamenterleri marş okunurken sırtını döndü

AP’de aşırı sağcı Brexit Partisi’nin parlamenterleri marş okunurken sırtını döndü

Avrupa Birliği'nin yasama organı Avrupa Parlamentosu'nda yeni yasama döneminin açılış töreninde 29 parlamenter AB marşı okunduğu sırada kürsüye sırtını döndü.

PAYLAŞ

The Guardian’ın aktardığına göre Avrupa Birliği karşıtı Brexit Partisi’nin üyesi olan 29 parlamenter, protestoyu Avrupa Birliği’nin marşı olarak kabul edilen Beethoven’ın ‘Ode to Joy’ çalınırken gerçekleştirdi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani marş sırasında kürsüye sırtını dönen parlementerlere tepki göstererek, “Bu bir saygı meselesi. AB’nin değerlerine inanmak zorunda değilsiniz. Başka bir ülkenin marşı çalarken dinler ve ayağa kalkarsınız” dedi.

Britanya İşçi Partisi’nin AP’deki grubunun lideri Richard Corbett Brexit Partisi’nin protestosunu “acınası” olarak nitelendirdi.

Aşırı sağcı Nigel Farage’ın liderlik ettiği Brexit Partisi bu yıl yapılan AP seçimlerinde sürpriz bir başarı ile Britanya’da sandıktan birinci parti olarak çıkmıştı. Brexit Partisi 29 parlementer Alman CDU ile birlikte AP’de en çok koltuğa sahip olan parti konumunda.