Ana sayfa Teknoloji Apple iki faktörlü doğrulamayı zorunlu hale getiriyor

Apple iki faktörlü doğrulamayı zorunlu hale getiriyor

PAYLAŞ

Apple tarafından iki aşamalı doğrulamayı aktif hale getirmiş kullanıcılara bir bilgilendirme e-postası gönderildi. Buna göre, iOS 11 ve mac OS High Sierra ile birlikte bu kullanıcılar otomatik olarak iki faktörlü doğrulama yöntemine geçirilecek.

iOS 11 ve macOS High Sierra ile iki faktörlü doğrulama zorunluluğu

shiftdelete’nin haberine göre, Apple’ın kullanıcılara 2015 yılında sunmaya başladığı iki faktörlü doğrulama yöntemi ile Apple ID hesapları çok daha güvenli hale geliyor. İki aşamalı yetkilendirmenin gelişmiş versiyonu olan bu yöntem, hem şifre hem de ikinci bir doğrulama şekliyle kötü niyetli kişilere karşı ekstra bir güvenlik katmanı sağlıyor. Bu yöntemin kullanılabilmesi için iOS 9, OS X El Capitan, watchOS 2 veya herhangi bir tvOS versiyonu ve üstü gerektiğinin altını çizelim.

İki faktörlü doğrulama ile kullanıcılara 6 haneli bir doğrulama kodu gönderiliyor ve bu sayede verilen Apple ID için tüm güvenilir cihazlar kaydediliyor. Ekrana gelen pencereden isteğin yapıldığı konumu görebiliyor ve onaylıyorsanız izin vermeyi de kolayca gerçekleştirebiliyorsunuz. İki aşamalı yetkilendirme ise kullanıcılara 4 haneli bir kodun yer aldığı SMS gönderimi yapıyor ve bu kodu gerekli ekrana giriyorsunuz. Yani iki yöntem de aslında oldukça benzer ancak iki faktörlü doğrulama, güvenlik özellikleriyle ciddi anlamda farklılık gösteriyor.

iOS 11 ve macOS High Sierra için herkese açık beta sürümleri Haziran ayı sonunda sunulacak.