Connect with us

Dünya

‘Arap Baharı’nda devrilen eski Yemen lideri Salih, Husiler tarafından öldürüldü

Published

on

Yemen’de isyancı Husiler, eski Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’in öldürüldüğünü duyurdu. Partili kaynaklar, Sana’da Husilerle girilen çatışmada kafasından vurulan Salih’in hayatını kaybettiğini doğruladı.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Salih’in partisi Genel Halk Kongresi’nden üst düzey bir yetkili de bu haberi doğruladı. Salih için “Cumhuriyeti savunurken şehit oldu” ifadesini kullanan Fayka el Seyyid, liderlerinin ölümünden Husileri sorumlu tuttu. Partili kaynaklar, Salih’in Sana’da Husilerle girilen çatışmada kafasından vurularak öldürüldüğünü belirtti.

Otuz yılı aşkın süre Yemen’i yöneten ve bu süre zarfında birden fazla kez Husilerle savaşan Salih, Arap Baharı’nın etkisiyle 2012’de istifa etmek zorunda kalmıştı. Ancak 2014’ün sonunda Sana’nın kontrolünü uluslararası kamuoyunca tanınan hükümetin elinden birlikte aldığı Husilerle sürpriz bir ittifak kuran Salih’in ülkeyi halen daha perde arkasından yönettiği düşünülüyordu.

Sürpriz ittifak bozulmuştu

Salih ve Husiler arasındaki kırılgan ittifak geçen hafta bozulmuş ve başkent Sana sokakları yoğun çatışmalara sahne olmuştu. Sana’daki kaostan faydalanmak isteyen ve liderliğini yaptığı hükümet Suudi öncülüğündeki askeri koalisyon tarafından desteklenen Devlet Başkanı Abdrabbuh Mansur Hadi, emrindeki güçlere başkente ilerlemeleri için talimat vermişti.
Uluslararası destek gören hükümetten üst düzey bir yetkili de Associated Press’e yaptığı açıklamada Salih’in hayatını kaybettiğini doğruladı.

Uluslararası haber ajansları, doğruluğu bağımsız kaynaklarca doğrulanamayan video görüntülerinde, Salih olduğu iddia edilen kişinin kanlar içindeki cansız bedeninin silahlı kişilerce battaniyeli sarılı hâlde taşınarak bir kamyonetin arkasına yüklendiğinin görüldüğünü bildirdi.

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar