Ana sayfa Editörden “Arap dünyasında Erdoğan’a tepki büyüyor”

“Arap dünyasında Erdoğan’a tepki büyüyor”

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son yurt dışı seyahetlerinin Arap Dünyası üzerindeki etkisini, Evrensel’den İhsan Çaralan analiz etti.

Çaralan’a göre Erdoğan’ın her hamlesi Türkiye’ye Arap dünyasının tepkisini artırıyor.

Türkiye’nin bölgede sürüklendiği yalnızlık, bölgede giriştiği “yeni Osmanlıcı” hamlelere karşı Arap dünyasında artan tepkileri Çaralan, Birleşik Arap Emirlikleri örneği üzerinden inceledi:

“BAE’nin yetkililerinin ve Sudan’ın ana muhalefet partisinin Osmanlı’nın uygulamalarını eleştirerek Erdoğan yönetimine tepki göstermeleri, Türkiye’nin bölge politikasına yönelik tepkilerin geldiği aşamayı göstermesi bakımından önemlidir. El Beşir gibilerle girilen ilişkilerle ya da bölgedeki Osmanlı ve Türkiye hakkında uydurulmuş efsanelerle oluşturulan dış politikayla bir yere gidilemeyeceğinin de göstergesidir.”

Ziyareti takip eden gazetecilerin gerçeklerin üstünü örtmesine de tepki gösteren Çaralan şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanının uçağında çok gazeteci olması, ziyaretin her yönüyle haberinin yapıldığı anlamına gelmiyor.

Çünkü dün Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Cumhurbaşkanının Sudan, Çad ve Tunus ziyaretleri yansıtıldığı gibi sorunsuz geçmemiş. Ama bu ziyareti “izleyen” onca gazeteci; Sudan’da ana muhalefet Milli ümmet Partisinin Erdoğan’ın Osmanlı döneminde yapılanlarla ilgili “Sudan’dan özür dilemesi” gerektiğini öne süren bir bildiri yayımlamasının yanında “Savakin’in Türkiye’ye tahsis edilmesi” konusunda da tepki göstermesinde haber değeri görmemiş.

Tıpkı Erdoğan’ın Tunus ziyaretinde, Tunuslu gazetecilerin, Erdoğan’ın ziyaretinden bir gün önce, Türkiye’deki tutuklu meslektaşlarına destek vermek amacıyla Erdoğan’ın gazeteci ve medya kurumlarına yönelik tutumunu protesto eden eylemlerinde haber değeri bulmadıkları gibi!

Çünkü uçağın mutat yolcusu gazeteciler böyle haberler yaparlarsa, uçaktaki koltuklarını kaybedeceklerini biliyorlar. Artık herkes biliyor ki bu diz dibi gazeteciler gerçeğin haberini yapmak için değil yapmamak için ülke ülke dolaştırılıyorlar.”

Yazının tamamını okumak için tıklayın