Ana sayfa Yaşam Araştırma: Baba sevgisi çocukları daha akıllı yapıyor

Araştırma: Baba sevgisi çocukları daha akıllı yapıyor

PAYLAŞ

Imperial College London tarafından yapılan bir araştırma, doğumdan sonraki ilk iki ay içerisinde babalarıyla ortak oyunlar oynayan, babaları tarafından ilgi gören ve babalarıyla daha fazla ortak zaman geçiren çocukların çeşitli bilişsel testlerde daha iyi sonuçlar verdiğini gösterdi.

Çalışma sırasında Imperial College ekibi 128 babanın 3 aydan küçük çocuklarla etkileşimini inceledi. Buna göre, bebeğin bilişsel yeteneklerini etkileyen iki olumlu faktör ortaya çıktı. Bunlar; ‘babanın oyun sırasında ne kadar sakin kaldığı’ ve ‘bebeğiyle ne kadar zaman geçirdiği.’

Araştırmayla ilgili İndependent’e konuşan Paul Ramchandani, “Çalışmamızın sonuçları, genç babalar için bebeği ile mümkün olduğunca fazla zaman geçirmek için mükemmel bir motivasyon” dedi. Ramchandani’ye göre, ilk iki ay için bebeğin küçük olduğu ve babalarının ilgisinden bir şey anlamayacağı algısı yagın olsa da, baba sevgisinin bebek üzerinde ciddi pozitif etkileri var.

Bilim adamlarının, babalarla çocukları arasındaki yakın iletişimin faydalarını kanıtladıkları ilk araştırma bu değil. 2002’de, Guelph Üniversitesi benzer sonuçlara ulaşmıştı. Özellikle Kanadalı bilim insanları, babaların çocukların yetiştirilmesine aktif katılımının, çocuğun bilişsel yeterlilik yüzdesini ve gelecekte eğitim alanındaki başarısını artırdığını tespit etmişti.