Ana sayfa Sağlık Araştırma: Kahve kilo vermede yardımcı olabilir

Araştırma: Kahve kilo vermede yardımcı olabilir

Araştırmaya göre, kahve kilo vermeye yardımcı olabilir. Yağ yakımını destekleyen kahvenin vücuttaki şeker ve yağın yakılmasını desteklediği tespit edildi.

PAYLAŞ

Independent’da yer alan habere göre, Nottingham Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Michael Symonds, kahvenin vücuttaki kahverengi yağ hücrelerini harekete geçirdiğini söyledi. Symonds, kahverengi yağ hücrelerinin vücutta yer alan diğer yağ hücrelerinden farklı hareket ettiğini, vücutta bir ısı yarattığını söyledi. Symonds, yaptıkları araştırmanın bir fincan kahvenin vücuttaki kahverengi yağ hücrelerine doğrudan etkisi olduğuna dair bir ilk olduğunu söyledi.

Symonds, “Toplumda obezite ve diyabet çok ciddi bir tehlike haline gelmişken, kahverengi yağ hücrelerinin bu etkisi yepyeni tedavi yöntemlerine yol açabilir” dedi. Scientific Reports dergisinde yazan uzmanlar, kafeinin kahverengi yağ hücrelerini harekete geçirip geçirmediği konusunda deney yaptı.

Prof. Symonds, “Daha önceki çalışmamızda, kahverengi yağ hücrelerinin temel olarak boyun bölgesinde yer aldığını görmüştük. Böylece kahve içen bir insanın kahverengi yağ hücrelerinin ısınıp ısınmadığını test edebildik. Sonuçlar pozitif oldu.

Kahveyle başlayan deneyde şimdi kafein içeren farklı ürünlerin de aynı etkiyi yaratıp yaratmadığına bakacağız” dedi. Vücutta yer alan beyaz yağ hücreleri, kahverengi olanlardan farklı olarak kalori fazlasında açığa çıkıyor. Uzmanlar, Vücut Kitle Endeksi düşük olan insanların vücudunda kahverengi yağ hücrelerinin yoğunlukta olduğunu söylüyor.