Ana sayfa Logo Üstü - Sol Araştırmalara göre daha sık hayal kuranlar daha zeki

Araştırmalara göre daha sık hayal kuranlar daha zeki

PAYLAŞ

Georgia Teknoloji Enstitüsü’nden yeni bir araştırma, toplantılar sırasında hayal kurmanın kötü bir şey olmadığını öne sürüyor. Araştırmaya göre aksine, bu gerçekten çok akıllı ve yaratıcı olduğunuzun göstergesi olabilir.

Söz konusu araştırmayı yapan bilim insanlarından biri olan Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde görevli psikoloji Doçenti Eric Schumacher, “Etkili beyinlere sahip insanlar görevlerini yaparken akılları başka bir olayla meşgul olsa da beyin kapsiteleri fazla olduğundan bu duruma son verebilirler” diyor.

Schumacher, öğrencileri, meslektaşları ve çalışmadaki diğer araştırmacı olan Christine Godwin’le birlikte 100’den fazla insanı MRI makinesine yatırarak, beyin fonksiyonlarını inceledi. Katılımcılardan 5 dakika belirli bir noktaya odaklanmaları istendi. Georgia Tech’deki araştırma ekibi bu sırada beynin hangi bölümlerinin bir arada çalıştığını inceledi.

Psikoloji doktora adayı Godwin “Gözlemlediğimiz beyin bölgeleri bize, uyanık, dinlenme halindeyken beyindeki hangi alanların birlikte çalıştığına dair fikir verdi. Araştırma, ilginç bir şekilde, ölçtüğümüz bazı beyin foksiyonlarının farklı bilişsel yeteneklerle bağlantılı olabileceğini gösterdi” diye konuştu.

Araştırma ekibi beynin istirahat halinde nasıl çalıştığını çözdükten sonra, verileri katılımcıların entelektüel ve yaratıcılık yeteneklerini ölçen testle karşılaştırdılar. Katılımcılar gündelik hayatta ne kadar hayal kurduklarına dair bir anket doldurdu.Daha sık hayal kuranların entelektüel ve yaratıcı yeteneklerinin daha yüksek puan aldığı ve MRI makinesi ölçümlerine göre daha verimli beyin sistemlerine sahip olduğu anlaşıldı.

İş sırasında hayal kurmak kötü değil

Dr Schumacher, “İnsanlar gün içinde zihninizin başka yerde olmasını “kötü bir şey” olarak düşünme eğilimindeler. Bir işe dikkatinizi vermeye çalışıyorsunuz ve yapamıyorsunuz. Verilerimiz bunun her zaman doğru olmadığını gösteriyor. Araştırmamıza göre gün içinde hayal kuran, zihni başka yerde olan insanlar daha verimli beyinlere sahip olabilir”dedi.

Schumacher’e göre yüksek verimlilik daha çok düşünme kapasitesi anlamına gelir, ve böyle bir beyin kolay görevleri yerine getirirken aynı anda hayal kurarbilir, başka şeyler hakkında da düşünebilir. Bu durum beynin kapasitesinin yüksekliğinin göstergesi olabilir.

Beyninizin verimli olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Bir ipucu: bir diyalog veya göreve kafanızda başka bir durumu düşünürken ara verdiyseniz geri döndüğünüzde hiçbir önemli nokta ya da aşamayı atlamadan işinize devam edebilirsiniz.

Dr. Schumacher “Araştırma sonuçlarımız bana çevresinde olan bitene kayıtsız bir profesörü hatırlattı, parlak bir beyne sahipti ancak kendi dünyasında yaşıyordu, etrafında olan bitene kayıtsızdı. Ya da sınıflarından entelektüel düzeyde ileri olan öğrenciler… Arkadaşlarının yeni bir şeyi öğrenmesi beş dakika sürerken onlar bir dakika içinde o şeyi öğrenmiş olur, ardından da diğerlerini beklerken hayal kurmaya başladıklarını görürsünüz”

Çeviri: Grihat