Ana sayfa Manşet Artık doğulan kan grubuyla ölünmeyecek!

Artık doğulan kan grubuyla ölünmeyecek!

Kanada'da bilim insanları bu durumu değiştirecek büyük bir buluşa imza attı

PAYLAŞ

Kişinin doğuştan sahip olduğu kan grubu hemen tüm hayatını da etkileme gücüne sahip. Özellikle az bulunan kan grupları, kaza ya da hastalık anında insanı yaşamdan koparacak kadar etkili bir faktör.

Kanada’da bilim insanları bu durumu değiştirecek büyük bir buluşa imza attı ve A, B ve AB grubu kanları O Rh (-) kan grubuna dönüştürmeyi başardı.

Sputnik’in haberine göre, British Columbia Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, bahsi geçen kan gruplarını dönüştürerek alıcının kan tipine bakılmaksızın hastalarla uyumlu hale getirebilecek bir teknik geliştirdi.

Çalışmada imzası bulunan heyetten Biyokimya Uzmanı Stephen Withers, farklı kan türlerini genel verici kabul edilen O Rh (-) kan grubuna dönüştürmenin bir yolunu bulduklarını duyurdu.

Withers, açıklamasında insanlardaki dört kan tipini birbirinden ayıran şeyin, kırmızı kan hücrelerinin yüzeyindeki minik şeker molekülleri olduğunu, A, B ve AB grubu kanlarda, bağışıklık sistemi tarafından tanınan farklı şeker molekülleri olmasına karşın O Rh (-) kan grubunun bu şeker moleküllerine sahip olmadıklarını ve bu yüzden O Rh (-) kan grubunun tüm alıcılarla uyumlu olduğunu hatırlattı.

Withers, A, B ve AB grubu kanları O Rh (-) kan grubu gibi diğer kanlarla uyumlu hale getirmenin çözümünün, şeker moleküllerini etkin bir şekilde kesebilen moleküler makası bulmak olduğunu belirtti.

Araştırmacıların 1980’lerin başından bu yana bu makas üzerinde çalıştığını, belli bir noktaya kadar başarı sağlandığını ifade eden Withers, aradıkları kaynağı, insan bağırsağındaki bakterilerde bulduklarını söyledi.

Withers, bağırsak duvarlarının, farklı kırmızı kan hücrelerinde bulunan aynı şeker moleküllerine sahip olan müsin adı verilen şeker yapılarıyla kaplı olduğunu belirterek, “Bu yüzden insan bağırsağı mikrobiyomu, aradığımızı bulmak için iyi bir yer gibi görünüyordu.” dedi.