Ana sayfa Editörden Aslı Aydıntaşbaş: İçten içe kendini kemiren, kurumları iflas etmiş bir ülke görüntüsündeyiz

Aslı Aydıntaşbaş: İçten içe kendini kemiren, kurumları iflas etmiş bir ülke görüntüsündeyiz

PAYLAŞ

CHP’li vekil Enis Berberoğlu’nun MİT TIR’ları haberi nedeniyle 25 yılla cezalandırılmasını eleştiren Cumhuriyet yazarı Aslı Aydıntaşbaş, cezaevlerinden gelen mektupların, sesini duyuramayan ancak ağır mağduriyetler yaşayan vatandaşların ve tutuklu gazetecilerin vicdanları sızlattığını söyledi. Türkiye’nin kurumları iflas etmi bir ülke görüntüsünde olduğunu söyleyen Aydıntaşbaş, çözümün demokrasiye dönüş ve normalleşme olduğunu söyledi.

Aydıntaşbaş’ın “Nor-mal-leş-me” başlıklı yazısının ilgili kısmı şöyle:

Peki, bu ülke ne zaman bir “normalleşme” dönemine girecek? Hep aynı karanlığın içinde, hep aynı cümlelerle mi yaşayacağız? Havada asılı cümlelerin, bitik ezberlerin esiri mi olacağız? Türkiye’yi yöneten insanlara seslenmek istiyorum. Siz, bu durumun sürdürülebilir olduğunu düşünüyor musunuz?

Cevabı ben vereyim. Sürdürülebilir değil. İçten içe kendini kemiren, kurumları iflas etmiş bir ülke görüntüsündeyiz. Sürekli enerjisini içeride tüketen, “iç düşman” kavramına esir olmuş ve başını kaldırıp alternatif bir oyun kuramayan bir durumdayız.

Türkiye için tek çıkış yolu, demokrasiye dönüş. İç ve dış sorunlarla yüzleşebilmenin başka imkânı yok. Yukarıda anlattığım kısırdöngüyü kırmanın başka yolu da yok.
Çok büyük adımlardan söz etmiyorum. Kimse hayal görmüyor. Ama artık Türkiye’yi yöneten kadroların “normalleşme” sözünü telaffuz etmeye başlaması lazım. Kısıtlı da olsa, yavaş da olsa nor-malleş- me. İhtiyacımız olan bu.

Yazının tamamı için…