Ana sayfa Editörden Aslı Aydıntaşbaş: İnsanların akın akın Yunanistan’a gitmesinin sebebi estetik, özgürlük, yerellik

Aslı Aydıntaşbaş: İnsanların akın akın Yunanistan’a gitmesinin sebebi estetik, özgürlük, yerellik

PAYLAŞ

Döviz kuru nedeniyle daha pahalıya mal olmasına rağmen uçaklar dolusu Türkiye vatandaşının Yunanistan’a tatile gittiğine dikkat çeken Cumhuriyet yazarı Aslı Aydıntaşbaş, Yunanistan tercihini ‘Estetik, özgürlük ve yerellik’le açıkladı.

Aydıntaşbaş’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

…Ve nihayetinde Yunanistan’ın kasasına bu yıl turizmden en kötü senaryoda bile 25 milyar dolar girmiş oldu.
Bütün bunları neden ballandıra ballandıra anlatıyorum? Belki kazara okuyup ders alan birileri olur diye! Çünkü “Neden bu kadar çok insan Yunanistan’a gitmek istiyor” sorusunun cevabıyla, “Türkiye’ye neden artık turist gelmiyor” sorusunun yanıtı aynı.

Peki neden?
Biz Türk vatandaşları için Yunanistan artık çok ucuz değil. Türkiye ekonomisi iyi giderken, yani TL güçlüyken, Yunan adalarındaki fiyatlar sahiden Bodrum’dan, Çeşme’den kat kat insaflıydı. “Patlayana kadar yedik, içtik, şarap, meze, istakoz, kişi başına 20 Avro” diye anlatanları duymuşsunuzdur. Avro 2 TL’yken, tatlı oluyordu sahiden. Şimdi ne Yunanistan o kadar ucuz, ne de TL değerli.
Demek ki başka nedenleri var Türkiye’den insanların akın akın Yunanistan’a gitmesinde.
Var tabii. Özetleyeyim: Estetik, özgürlük, yerellik.
Sahillerini betonarme bir perdeye döndüren, ‘eski’ ve ‘yerel’ namına her şeyi yok etmek için çabalayan bizler, Yunanistan’a gittiğimizde o şirin adalara, o daracık sokaklara, o taş evlerin güzelliğine baka baka doyamıyoruz. Ölçek, ufak. İnsani. Devasa oteller, Dubai hayranlığıyla inşa edilen o kitch, görgüsüz yerler yok. Plastik sandalye bile yok. Mekânlar sahici ve çoğunlukla yerel. Üç tahta sandalye, sade bir kâğıt örtü. Birçok lokanta ve otel, hâlâ aile işletmesi.
Ve bu durum, insanın ruhunu dinlendiriyor.

Yazının tamamı için…