Ana sayfa Editörden Aslı Aydıntaşbaş: Referandumun kaderini, bu insanlar belirleyecek

Aslı Aydıntaşbaş: Referandumun kaderini, bu insanlar belirleyecek

PAYLAŞ

Cumhuriyet Yazarı Aslı Aydıntaşbaş, referandumun kaderini, AKP’nin 2015’ten bu yana Kürt bölgesindeki politikaları ve MHP ile ittifakı sonucu küstürdüğü muhafazakar Kürtlerin belirleyeceğini söyledi.

Aydıntaşbaş’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Demek ki Cizre ve Sur’un Google Earth’den silinmesinin, Ahmet Türk’ü elleri kelepçeli adli kontrollere götürmenin, böbürlene böbürlene “Bugün şu kadar adam tutukladık” diye demeçler vermenin, Kürt kimliğiyle siyaset yapan insanları tutuklamanın ya da Suriye’ye dalıp Kürtlerle savaşma hevesinin belli bir faturası varmış. Demek ki bir Kürt aptes alıyor, cumaya gidiyor diye çantada keklik değilmiş. Bir de bakmışsın ki, Kürtler bir gün sessiz sedasız sırtlarını dönüvermiş.

Tabii burada iktidarı kaygılandıran, HDP seçmeni Kürt vatandaşlar değil. Onların zaten gidebildiği ölçüde sandığa gideceğine, “Hayır”ı basacağına tereddüt yok.

Ama bir de kamuoyunda “muhafazakâr Kürtler” denilen kesim var. Yıllar yılı iktidar partisine oy vermiş, bir ara Haziran 2015’te büyük ölçüde Selahattin Demirtaş’ın hatırına HDP’ye yönelip Kasım 2015’te PKK’ye kızıp yeniden AKP’ye dönen Kürtler… Haymana’dan Esenyurt’a Türkiye’nin her yerine dağılmış ve sayıları 4-5 milyon arasında olduğu sanılan bir seçmen grubundan söz ediyorum.

İşte AKP’nin, Kasım 2015’ten bu yana Kürt bölgesindeki politikalar ve MHP’yle yeni kurduğu ittifakın heyecanıyla küstürdüğü kesim bu…
Ve bu referandumun kaderini, bu insanlar belirleyecek…

Yazının tamamı için…