Ana sayfa Sürmanşet Aslı Erdoğan: Biri otomatik silahı göğsüme dayadı

Aslı Erdoğan: Biri otomatik silahı göğsüme dayadı

PAYLAŞ

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazar Aslı Erdoğan BBC Türkçe’den Selin Girit’e konuştu. Başkanlık sistemi için demokratik kurumların iyice çökmesi ve tek elde toplanmasının çok riskli ve tehlikeli. olacağını söyledi.

Erdoğan gözaltı sürecini ise şöyle anlattı: “10-12 kişilik özel harekat içeriye daldılar çelik yelekleriyle. Biri otomatik silahı göğsüme dayadı ve ‘Kımıldama, teslim ol’ dedi. Ben bütün bu süre zarfında ellerim havada duruyordum. ‘Bir dakika, giyineyim,’ dedim. ‘Aç, kıracağız,’ dediler. Bir dakika bile vermediler giyinmem için. Ben de daha da germemek için durumu o halde açtım.”

Aslı Erdoğan’ın röportajının bazı bölümleri şöyle:

Bu şekilde gözaltına alınmayı bekliyor muydunuz?

Bekliyordum gözaltına alınmayı ama gazetecilik, yazarlık gibi nedenlerle alınırım, ertesi sabah da çıkarım diye bekliyordum. Daha önce de Özgür Gündem’e pek çok dava açıldı. Ama danışma kurulunun hiçbir hukuki sorumluluğu yok. O yüzden bir yanlışlık var herhalde dedim. Tir tir titriyordum.
Yedi saat sürdü arama. Evdeki 3 bin 500, 4 bin kitap teker teker arandı. Bütün belgeler hemen hemen okundu. Ama yere atma, kelepçeleme, dövme, hakaret gibi bir şey olmadı. Yazılarımı yırtıp atmadılar. Türkiye standartlarında şiir gibi geçti diyebiliriz.

Gözaltı koşulları nasıldı?

Sekiz metrekarelik bir kafeste dört kadın. Yaz sıcağı. Sürekli ışık açık. Kameralar. Tuvalet yok. Çok kolaydı diyemem. Gözaltılarda artık kaba dayak, hakaret, tehdit çok var. Bana yapılmadı. Ben el üstünde tutuldum diyebilirim.

Türkiye için bir kez daha kritik bir dönemece giriliyor. Nisan’da referanduma gidilecek. Siz ne diyeceksiniz referandumda?

O kadar apolitik bir insanım ki. Apolotik demeyeyim de sistem karşıtı diyeyim aslında. Şimdiye kadar hiç oy kullanmadım. Bunu annem bir röportajda açık edene kadar da sakladım. Ama şu an öngörülen anayasa paketi ve başkanlık sistemi zaten kuş kadar olan demokrasimizin son kanadını da kesecek gibi görünüyor. Ben meseleye hiçbir zaman Erdoğan yanlısı-Erdoğan karşıtı olarak bakmadım. Hatta böyle bakılmasının temel bir hata olduğunu düşünüyorum. Böyle böyle polarize oldu toplum.

Bundan bağımsız olarak bakarsak, başkanlık sistemi bence Türkiye için çok yanlış bir sistem. Zaten çok cılız olan demokratik kurumların iyice çökmesi ve tek elde toplanması çok riskli, çok tehlikeli.