Connect with us

Dünya

Atina ‘tutuklu askerler’ sorununu NATO ve AB’ye taşıdı

Published

on

Türkiye’nin sınırı geçen iki Yunan askerini tutuklamasının ardından Atina ve Ankara arasında başlayan gerilim yeni boyutlar kazanıyor. Atina konuyu AB ve NATO’nun gündemine taşıdı.

AB Savunma Bakanları Toplantısı için Brüksel’de bulunan Yunanistan Milli Savunma Bakanı Panos Kammenos, tutuklu askerler konusunu NATO’lu meslektaşları ile görüştü. Kammenos, muhataplarına “Normal şartlarda birkaç saat içerisinde hallolunması gereken bir meseleyi Ankara bilerek ve isteyerek uzatıyor” mesajı verdi. Kammenos NATO üyelerinden bu konuda Ankara’ya baskı yapmalarını talep etti.

AB’YE ‘İNİSİYATİF AL’ ÇAĞRISI

Aynı saatlerde Syriza’nın Avrupa Parlementosu’ndaki temsilcisi Parlemento Başkan Yardımcısı Dimitris Papadimoulis tutuklu askerler konusu için AB Dışişleri ve Savunma Politikası Yüksek Temsilcisi F. Mongerini’den inisiyatif almasını talep etti. Papadimoulis konu hakkında Mongerini’e AB’nin atacağı adımları sordu.

Konuya ilişkin bir açıklama da AB Komisyonu Sözcüsü Margaritis Schinas’tan geldi. Sözcü, durumdan haberdar olduklarını belirterek, “Her ikisi de NATO üyesi olan iki yakın komşu ülke arasında her zaman olması gerektiği gibi iyi komşuluk ilişkilerinin ruhuna uygun olarak hızlı ve olumlu bir sonuç bekliyoruz” dedi.

Atina’da ise kabine tutuklu askerler meselesini görüşmek ve tüm olasılıkları değerlendirmek için Başbakan Aleksis Çipras’ın başkanlığında toplandı.

NE OLMUŞTU?

Sınır karakolunda görecli olan Yunan üsteğmen Angelos Mitretodis ve kıdemli çavuş Dimitri Kuklacis geçen perşembe Türkiye sınırını geçince Edirne Pazarkule yakınlarında, Türk askerler tarafından gözaltına alınmıştı. Yoğun kar yağışı nedeniyle yollarını kaybettiklerini söyleyen iki asker, çıkırıldıkları mahkemece “Askeri casusluğa teşebbüs” ve “askeri yasak bölgeye girmek” suçlamasıyla tutuklanmıştı. İki aserin tutukluluğuna yapılan itiraz mahkeme tarafından reddedilmişti. Yunan askerler halen Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor.

Kaynak: Nikolaos Stelya | GazeteDuvar.com.tr

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar