Ana sayfa Manşet Atina’daki yangının nedeni belli oldu

Atina’daki yangının nedeni belli oldu

Yunanistan'ın başkenti Atina'nın yazlık beldesi çıkan yangın sonucunda şu ana kadar en az 91 kişi hayatını kaybetti, resmi olarak 25 kişi kayıp olduğu açıklandı. Yunanistan İtfaiye Teşkilatı Sözcüsü Stavroula Malliri, Mati'nin tepesinde yer alan kısımda bir kişinin kuru otları yakması sonucunda yangının çıktığını açıkladı. 

PAYLAŞ

Atina’da bulunan ve T24 konuşan Gazeteci Engin Baş, Malliri’nin açıklamasına değinerek, “Yangın Mati’nin tepesinde bulunan kısımda çıktı, rüzgarın yoğun olmasından dolayı bir anda birçok noktay ulaştı. Bu da tabii sayının artmasına neden oldu” dedi. 

Baş, birçok insanın aşırı dumandan yönünü kaybederek, sahil yerine ormanın içine doğru gittiğini bunun yanı sıra sahilde de dumandan zehirlenerek insanların hayatını kaybettiğini kaydetti. 

Baş, bölgenin 60 yıldır hükümet tarafından resmi yerleşim yeri olarak tanınmadığını belirtrek, “Mati’de insanlar kafasına göre yazlık yaptığı , kaçak yerleşimde bulunduğu bir bölge. Yolların bazısı hala patika. 26 kişinin arabanın içinde ölü olarak bulunduğu yol tek şerit. Nea Makri, buraya 5 km uzaklıkta bir yerleşim bölgesi. Oraya kadar sıçramadı yangın ama burada yollar daha düzgün” diye aktardı. 

Yunanisyan Başbakanı Aleksis Çipras’a karşı muhalefetin yoğun bir tepkisi olduğunu da bildiren Baş, muhalefetin Çipras’tan özür dilemesini istediğini kaydederek, istifaya zorladığını dile getirdi. 

Çipras kendini kurtarmayı başarır”

Baş şöyle devam etti: 

“Yunan halkının şikâyeti yangında  hükümetin iyi bir organizasyon yapmamış olması. İlk başta herkes Yunanistan’daki olağan bir orman yangını gibi düşünüldü. Bu kadar büyük olabileceğini kimse beklemiyordu. 

Olay başladığı zaman saat 17-18:00 gibi Başbakan Çipras’ın haberi olduğu ve ve Bosna’da ziyaretini yarıda keserek Yunanistan’a döndüğünü ve saat 22:00’ye kadar herhangi bir müdahalede bulunulmamasın Yunan halkının tepkisini çekiyor.” 

Çipras istifa etmekten çok kabine değişikliğne gidebileceğini belirten Baş, “Yunanistan’da muhalefete yakın medya organları şu an kabinenin değişeceği ihtimalini konuşuyor. Çipras akıllı bir siyasetçi, bu durumdan da kendini çıkarmayı başarır” dedi.

Bütçedeki kesintiler yangına sebep değil 

Ülkedeki kriz nedeniyle bütçlerde kesintiye gidilmesinin yangın için büyük sebep olamadığını belirterek, “Avrupa Birliği’nin sert kemer sıkma politikasının sonucu değil bu. Direkt kesintilerle ilişkilerdiremeyiz, bu kesintilere gidilmeseydi de bu kadar zarar görülebilirdi” ifadesini kullandı.