Ana sayfa Dünya Avrupa endişeli: Yunanistan Danıştayı adalara sıkışan sığınmacılara seyahat hakkı tanıdı

Avrupa endişeli: Yunanistan Danıştayı adalara sıkışan sığınmacılara seyahat hakkı tanıdı

Yunanistan, ülkesine gelen sığınmacılarla ilgili çok kritik bir karara imza attı. Danıştay, Türkiye’den Yunanistan adalarına ulaşan “yeni” sığınmacılara seyahat serbestisi getirdi.

PAYLAŞ

BİNLERCE MÜLTECİYİ RAHATLATACAK KARAR
Atina, siyasi tartışmaların odağındaki binlerce mülteciyi ilgilendiren bir karar verdi. Rodos, Midilli, Sisam, Sakız, İleryoz gibi adalardaki mülteci kamplarında tutulan ve adaları terk etmelerine izin verilmeyen mültecilerle ilgili sivil toplum örgütleri ve insan hakları savunucuları uzun süredir hükümete baskı yapıyordu.

YENİ GELEN SIĞINMACILARA DOLAŞIM SERBESTİSİ
Yunan yüksek mahkemesi ise hâlihazırda tutulan mültecileri kapsamayan ancak adalara Türkiye üzerinden gelecek yeni mültecilere “seyahat serbestisi” kararı aldı.

Yunan Göç İdaresi, AB-Türkiye arasında tesis edilen yasa dışı göçü engelleme işbirliği kapsamında bu 5 adaya gelen kaçak göçmenlere başvuruları neticelenene kadar adaları terk etmelerine izin vermiyordu.

Yunanistan Danıştayı, Göç İdaresi’nin kararını kişi hak ve özgürlüklerinden seyahat etme özgürlüğüne aykırı bularak iptal etti.

Danıştay’ın kararı AB yetkilileri tarafından endişeyle karşılansa da insan hakları örgütleri insani olmayan ortamlarda kalmak zorunda bırakılan binlerce kişi için kazanım olarak görüyor.

‘KARAR YUNANİSTAN’LA SINIRLI MI?’ TARTIŞMA KONUSU
Ancak Yunan Yüksek Mahkemesi’nin verdiği “seyahat serbestisi” kararı sadece Yunanistan geneli için mi uygulanacak yoksa Schengen üyesi Yunanistan’da seyahat edebilen birisinin diğer AB ülkelerine de seyahat yolu açıldı mı tartışma konusu.

AB YETKİLİLERİ ALARMA GEÇTİ: BÜYÜK ENDİŞE
Euractiv’in haberine göre Avrupa Birliği ülkeleri bu kararla birlikte alarma geçti. Brüksel’deki AB yetkililerinin Avrupa Birliği ülkelerine yeni bir göç dalgası yaşanmasından endişe ettiği öğrenildi. AB yetkililerine göre bu karar, Türkiye’den AB’ye geçişleri önleme çabalarına sekte vuracak ve daha fazla mülteciyi Avrupa’ya geçme konusunda teşvik edecek.

Euractiv’e konuşan bir AB yetkilisi kararı “Büyük endişe” şeklinde yorumladı.