Connect with us

Kültür & Sanat

Avrupa Film ödülleri için geri sayım başladı

Published

on

Bu yıl en iyi film dalında yarışan 5 filmden ilki Cannes Film Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye’yi kazanan Kare. İsveçli Ruben Östlund’un yönetmenliğini üstlendiği film bir sanat küratörü olan Christian’ın, teoride savunduğu yüksek değerlerini pratiğe geçirmekte yaşadığı zorlukları konu alıyor

Kategorinin iddialı filmlerinden bir diğeri Ildiko Enyedi’nin yönettiği Beden ve Ruh. Berlin Film Festivali’nden Altın Ayı’yla ayrılan film daha sonra tüm dünyada 40’ın üzerinde ödül kazandı. Budapeşte’de rüya ile gerçeğin birbirine karıştığı anlarda geçen bir aşk hikayesini anlatan Beden ve Ruh, Avrupa Film Ödülleri’nde 4 farklı kategoride yarışıyor.

En iyi film kategorisinde yarışan 3. film Andrey Zyvagintsev’in Rus draması Sevgisiz. Cannes’da jüri ödülüne layık görülen Sevgisiz, Avrupa Film Ödülleri’nde 3 kategoride aday. Film ayrılma sürecindeki ve büyük bir kavga sırasında evden kaçan çocuklarını arayan bir çiftin izini sürüyor.

Bu yılın en çok ses getiren filmlerinden Kalp Atışı Dakikada 120 en iyi film kategorisinin güçlü adaylarından. Robin Campillo’nun yönetmenlik koltuğunda oturduğu film, 90’lı yılların başında Paris’te aids hastalığına karşı bilinci arttırmaya çalışan ACT UP Sivil Toplum Örgütü’nün hikayesini beyaz perdeye aktarıyor.

Kategorinin son filmi Finli yönetmen Aki Kaurismaki’nin uzun metrajı Umudun Öteki Yüzü. Film Suriyeli bir mülteci ile bir Finlandiyalı’nın Helsinki’de yollarının kesişmesini konu alıyor.

Avrupa Film Ödülleri’nde en iyi yönetmen kategorisinin adayları ise şu şekilde:

 • Rus yönetmen Andrey Zyvagintsev, Sevgisiz filmiyle en iyi filmin yanı sıra en iyi yönetmen kategorisinde de aday.
 • Macar Ildiko Enyedi de Beden ve Ruh ile en iyi yönetmen adaylarından.
 • Yunan Yorgos Lanthimos, psikolojik korku filmi Kutsal Geyiğin Ölümü ile yarışıyor.
 • Umudun Öteki Yüzü’nün yönetmeni Aki Kaurismaki, en iyi filmin yanı sıra en iyi yönetmen ödülüne de aday gösterildi.
 • Kategorinin son adayı Kare filminin yönetmeni Ruben Östlund.

En iyi kadın oyuncu kategorisinde adaylar:

 • İçimdeki Güneş filminin başyol oyuncusu Fransız Juliette Binoche
 • Michel Haneke’nin Mutlu Son filmindeki performansıyla Isabelle Huppert
 • François Ozon’un Frantz filminin başrolü Alman Paula Beer
 • Lady Macbeth filmindeki oyunculuğuyla İngiliz Florence Pughfor
 • Beden ve Ruh filmindeki performansıyla Alexandra Borbely

En iyi erkek oyuncu kategorisinde adaylar:

 • Kalp Atışı Dakikada 120’nin başrolü Nahuel Perez Biscayart
 • Mutlu Son filminin 86 yaşındaki oyuncusu Jean-Louis Trintignant
 • Avusturyalı yazar Stefan Zweig’i canlandıran Josef Hader
 • Kutsal Geyiğin Ölümü filmindeki performansıyla Colin Farrell
 • Kare filminin Başrol oyuncusu Claes Bang.

Avrupa Film Ödülleri Cumartesi günü Berlin’de sahiplerini bulacak.

 

Continue Reading

Kültür & Sanat

Yavuz Bingöl gelen tepkiler üzerine MESAM kayyımlığını kabul etmedi

Published

on

By

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca MESAM Yönetim Kurulu’na atanan Yavuz Bingöl’ün görevi kabul etmediği belirtildi.

Kültür Bakanlığı, yaptığı inceleme neticesinde Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği’nde mevcut yönetim kurulunun yerine Yavuz Bingöl, Recep Ergül, Polat Yağcı, İpek Açar, Turhan Taşan, Fuat Güner ve Coşkun Sabah’ı üye olarak atamıştı. Bakanlık tarafından yönetim kuruluna atanan Yavuz Bingöl, görevi kabul etmediğini yazılı bir açıklama ile duyurdu.

Bingöl, “Benim de bağlı olduğum meslek birliği MESAM bünyesinde bir süredir eser sahipleri olarak eleştirdiğimiz ve düzelmesini istediğimiz bir çok konunun telafisi cihetine gidilmemesi, dikkate alınmaması ve düzeltilmemesi neticesinde bir çok eser sahibi tarafından Kültür Bakanlığı bilgilendirilmiş ve nihayetinde Bakanlık olağan genel kurula kadar ‘geçici bir yönetim kurulu’ düzenlemesi yapmıştır” diye başladığı mesajında, şunları yazdı: “Bir çok sanatçının içinde yer aldığı bu ‘geçici’ organla ilgili basında ağırlıkla adımın geçtiği ve ‘kayyum’ olarak tanımlandığımı gördüm. Kendi emeğimin ve haklarımın da temsil edildiği bir meslek birliğinin ahlaklı ve profesyonel bir çalışma tarzını benimsemesi konusundaki mücadeleme diğer meslektaşlarımla birlikte elbette ben de devam edeceğim. Hakkımda kamuoyunda oluşturulan haksız ve mesnetsiz algı konusunda üzgün olduğumu belirterek, MESAM bünyesinde hiçbir görevimin olmadığını kamuoyunun bilgilerine sunarım” dedi.

Continue Reading

Dünya

Arap dünyasından Türk dizilerine büyük sansür

Published

on

By

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayın yapan İngilizce gazete The National‘ın haberine göre, MBC, bünyesindeki tüm kanallara talimat göndererek ikinci bir emre kadar Türk dizilerini yayından kaldırmalarını istedi. Haberde “ani” olduğu belirtilen bu kararın arkasındaki nedenlerin henüz bilinmediği vurgulandı.

BBC Türkçe’de yeralan habere göre, MBC Group Sözcüsü Mazen Hayek, The National’a yaptığı değerlendirmede, kararı doğruladı ancak bu kararın neden veya kim tarafında alındığına dair herhangi bir bilgi vermedi.

Hayek, “MBC de dahil olmak üzere birçok Arap ülkesinde Türk dizilerinin yayından kaldırılmasına yönelik bazı medya gruplarını ilgilendiren bir karar alındı” dedi. Hayek, kararın 2 Mart Cuma günü alındığını da sözlerine ekledi.

The National haberinde, şu ana kadar aralarında Vatanım Sensin’in de olduğu altı dizinin bu karar kapsamında yayından kaldırıldığını ifade etti.

MBC Sözcüsü Hayek, alınan kararın kendileri için “daha kaliteli özel Arap dizileri yaratma” fırsatı sunabileceğini vurguladı.

MBC Group’un 1991 yılında Londra’da uydudan Arapça yayın yapan ilk özel televizyonu kanal olarak kuruldu. Genel merkezini 2002 yılında Dubai’ye taşıyan MBC’nin bünyesinde 11 kanal bulunuyor. Şirketin hissedarlarının kim olduğu bilinmiyor ancak aralarında Suudi Arabistan kraliyet ailesinin üyelerinin olduğu ifade ediliyor.

Continue Reading

Kültür & Sanat

Bakanlık, MESAM yönetimini görevden alıp Yavuz Bingöl’ü kayyım atadı

Published

on

By

Orhan Gencebay bir süre önce yaptığı açıklamayla MESAM‘dan istifa etmiş ve açıklamalarına Arif Sağ‘ın da aralarında bulunduğu kurum yöneticilerinden sert yanıt gelmişti.

İşte o karar:

TÜRKİYE MUSİKİ ESERI SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİNE

Birliğinizin idari ve mali işlemlerinin denetlenmesi, bir önceki teftişte sunulan tekliflerin yerine getirilip getirilmediğinin tespiti ve bazı üyeler tarafından ileri sürülen iddialarla ilgili gerçekleştirilen incelemeler neticesinde yapılan tespitlere dayanılarak alınan 05.03.2018 tarihli ve 179431 sayılı Bakanlık Makamının Olurları kapsamında Birliğiniz üyelerinin daha fazla zarar görmemesinin bakımından;

-Birliğinizde 3 üç) ay içerisinde olağanüstü genel kurul yapılması,

– Olağanüstü genel kurul yapılıncaya kadar mevcut yönetim kurulunun tedbiren işten el çektirilmesine ve yerlerine Yavuz Bingöl, Recep Ergül, Polat Yağcı, İpek Açar, Turhan Taşan, Fuat Güner ve Coşkun Sabah’ın asıl üye olarak: Vedat Çetinkaya, Celal Yarıcı, Osman İşmen, Yücel Arzen, Ali Kocatepe, İclal Aydın ve Selahattin Akarsu’nun ise yedek üye olarak atanması

-Mart ayı içerisinde yapılacağı bildirilen olağan genel kurulun, olağanüstü genel kurul süreci göz önünde bulundurularak ertelenmesi, hususları uygun görülmüş olup gereğinin ivedilikle yerine getirilerek tarafımıza bilgi verilmesini önemle rica ederim.

Continue Reading

Çok Okunanlar