Ana sayfa Gündem Avrupa Konseyi temsilcisinden ‘Anadolu Kültür’ tepkisi: Dehşete kapıldım

Avrupa Konseyi temsilcisinden ‘Anadolu Kültür’ tepkisi: Dehşete kapıldım

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Temsilcisi Dunja Mijatovic, Türkiye’deki son gelişmelerin olağanüstü hal uygulamasının kaldırılmasından sonra başladığı düşünülen ‘normalleşme‘ süreciyle ilgili ciddi şüpheler doğurduğunu ve dehşete kapıldığını söyledi.

PAYLAŞ

Euronews’ün haberine göre Mijatovic, işadamı Osman Kavala’nın yaklaşık bir yıldır süren tutukluluğu ve bir grup akademisyenle aktivistin geçen hafta Kavala ile çalıştıkları gerekçesiyle gözaltına alınması konusunda yazılı bir açıklama yaptı.

Kavala’nın 18 Ekim 2017’de tutuklandığını ve hakkındaki suç dosyasının hala sunulmadığını hatırlatan Mijatovic, Türkiye’ye yaptığı son ziyaretinde Türk yetkililere tahliye çağrısında bulunduğunu bildirdi.

Kavala’nın tutukluluğunun Türkiye’de insan hakları savunucuları ve bu kişilerin çalışmaları üzerinde kapsamlı etki yarattığını belirten Mijatovic, geçen hafta akademisyen ve aktivistlerin gözaltına alınması ile de ‘dehşete kapıldığını’ ifade etti.

Mijatovic, daha sonra adil denetim ve seyahat yasağı koşuluyla serbest bırakılan bu 13 kişinin Avrupa Konseyi’nin saygı duyduğu ve işbirliği yaptığı kişiler olduğunu belirtti.

Mijatovic dün de Twitter’dan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) davasında Kavala’nın lehine müdahil taraf olarak katılacağını yinelemiş ve Kavala davasıyla ilgili izlenimlerini yazılı olarak AİHM’e sunacağını bildirmişti.

AİHM ise Kavala hakkında Ankara’dan savunma talep etmişti. Mahkeme özellikle geçici tutukluluk süresinin yasallığı ve Anayasa Mahkemesi önündeki süreç hakkında bilgi istemişti.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Temsilciliği geçen hafta AİHM’de yapılan Cizre’deki sokağa çıkma yasağıyla ilgili davaya da yine müdahil taraf olarak katılmıştı.