Ana sayfa Manşet Avrupa Konseyi: Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakereleri durma noktasına geldi

Avrupa Konseyi: Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakereleri durma noktasına geldi

Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamada, “Türkiye’nin birliğe üyelik müzakerelerinin durma noktasına geldiği” belirtildi.

PAYLAŞ

Lüksemburg’ta bir araya gelen Avrupa Birliğinin karar organlarından Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu, “Türkiye’nin AB’den giderek uzaklaştığını” not etti.

“YAKIN GELECEKTE DEĞİŞİKLİK BEKLEMİYORUZ”

Yakın gelecekte Türkiye’nin tutumunda bir değişiklik beklemediklerini belirten AB Bakanları, müzakerelerin geldiği noktayı “durma noktası” olarak değerlendirdi.

Son yıllarda özellikle darbe girişimi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kurduğu kitlesel baskı rejimi sonrası hukukun üstünlüğü ve temel haklar üzerine AB-Türkiye ilişkileri giderek kötüleşmişti.

Erdoğan’ın pazar günü seçimleri kazanarak yetkileri arttırılmış bir cumhurbaşkanlığını garantilemesi ve kontrol ettiği gücü konsolide etmesi Brüksel’de endişeleri arttırdı ve Erdoğan’ın yeniden seçilmesi sadece kısa bir metinle tebrik edildi.

TUSK VE JUNKER’DEN ÇOK KISA TEBRİK MESAJI

AB liderleri Donald Tusk ve Jean-Claude Junker Erdoğan’a ortak tebrik mesajı gönderdiler ve sadece göçmen akınını engelleme, enerji ve güvenlik konularında Türkiye’yi “önemli ortak” gördüklerini not ettiler.

“Avrupa Konseyi özellikle hukukun üstünlüğü ve ifade özgürlüğü gibi konularda Türkiye’nin hızla geriye gidişinden derin kaygı duymaktadır.” denilen açıklamada ayrıca temel hak ve hürriyetler, bağımsız yargı vurgusu yinelendi:

TEMEL HAK VE HÜRRİYETLERİN HİÇE SAYILMASI BAĞIŞLANAMAZ

“Ne bağımsız işlevsel bir yargının bozulması, ne de devam eden sınırlamalar, gözaltılar, hapse atmalar, gazetecileri, akademisyenleri, siyasi parti üyelerini, insan hak savunucularını, sosyal medya kullanıcılarını ve temel hak ve özgürlüklerini kullanan diğerlerini hedef alan önlemler bağışlanabilir.”