Ana sayfa Dünya Avrupa Konseyi yine uyardı: İdam cezası geri gelirse Türkiye’nin üyeliği biter

Avrupa Konseyi yine uyardı: İdam cezası geri gelirse Türkiye’nin üyeliği biter

Avrupa Konseyi, idam cezasının geri gelmesi halinde Türkiye’nin üyeliğinin sona ereceği uyarısında bulundu.

PAYLAŞ

Avrupa Konseyi Sözcüsü Daniel Holtgen, Türkiye’de seçimlerin ardından idam cezasının tekrar yürürlüğe girmesiyle ilgili tartışmaları Euronews’e değerlendirdi.

Holtgen, idam cezasının Avrupa Konseyi’nin ilke ve kurallarına, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) aykırı olduğunu belirtti ve idam cezasının geri gelmesi halinde Türkiye’nin üyeliğinin sona ereceğini söyledi.

İdam cezasının kaldırılmasının tam üyelik öncesi aranan koşulların başında geldiğini hatırlatan Holtgen, “İdam cezası geri gelirse Türkiye’nin Avrupa Konseyi üyeliği biter” diye konuştu.

“Tartışmaları endişeyle izliyoruz”

Holtien, idam cezası ile ilgili tartışmaları ise “endişeyle izlediklerini” ifade eti.

Türkiye’de daha önce anayasa referandumu öncesi de bu konunun gündeme geldiğini kaydeden Holtgen, bu konunun daha sonra gündemden düştüğünü belirtti ve gelişmelerin yakın takipçisi olacaklarını ifade etti.

Holtgen, idam cezasının Türkiye’nin üye olmaya çalıştığı Avrupa Birliği’nin de en fazla karşı çıktığı konulardan birisi olduğunu kaydetti.

1984’den bu yana idam cezası uygulanmıyor

Avrupa Konseyi ve Avrupa İnsan Hakları sözleşmesinin 6. ve 13. ek protokollerini de onaylayan Türkiye’de 1984 yılından beri fiilen, 2004 yılından beri de hukuken idam cezası yok.

Türkiye’de idam cezası 1984 yılında Hıdır Aslan ve İlyas Has’ın infazından beri uygulanmıyor.

Avrupa Konseyi’ne üye 47 devletin hiçbirisinde idam cezası uygulanmıyor. Belarus’un üyeliği de kanunlarında idam cezası bulunduğu için erteleniyor.