Ana sayfa Dünya Avrupa Yargıçlar Birliği’nden tepki: Türkiye’de cezaevlerinde dört yargıç öldü!

Avrupa Yargıçlar Birliği’nden tepki: Türkiye’de cezaevlerinde dört yargıç öldü!

Eski HSYK üyesi hakim Teoman Gökçe’nin cezaevinde bir hücrede 2 yıla yakın süredir tutulması sonucu hayatını kaybetmesi üzerine Avrupa Yargıçlar Birliği ve İtalya Yargıçlar Birliği ortak bir açıklama yaptı.

PAYLAŞ

Yapılan açıklamada Türkiye’de hukukun üstünlüğü ilkesinin ortadan kalktığı, evrensel hukuk kurallarına uyulmadığı belirtildi. İnsanların gözaltı ve soruşturma safhasında hayatlarını kaybettiğinin vurgulandığı açıklamada, henüz soruşturma evresindeki devam eden haksızlıkların sonlandırılması istendi.

TÜRKİYE’DEKİ HUKUKSUZLUĞA KARŞI MÜDAHALE ÇAĞRISI

Hakim Teoman Gökçe’nin cezaevinde ölümünü şiddetle ve güçlü bir şekilde kınadıklarını belirten Avrupalı Yargıçlar, açıklamanın sonunda bu haksızların durdurulması için artık dünyaya müdahale çağrısında bulundu.

Diğer taraftan kendi meslektaşlarına yapılan haksızlıkların takipçisi olduklarını belirten Avrupalı yargıçlar, Teoman Gökçe ile beraber cezaevinde ölen yargıç sayısının dört olduğunu ifade etti. İçeride açlığa ve hukuksuzluğa mahkum edilenler için de mücadele edeceklerini açıkladılar.

Açıklamanın yayınlandığı Avrupalı yargıçların internet sitesi (medelnet.eu) Türkiye’deki hakim ve savcılar tarafından yasaklanmış ve erişime engellemişti.