Ana sayfa Sürmanşet Avrupa’da WannaCry alarmı: Birçok şirketin sistemi ‘rehin alındı’

Avrupa’da WannaCry alarmı: Birçok şirketin sistemi ‘rehin alındı’

PAYLAŞ

Mayıs ayında tüm dünyada bir anda ortaya çıkan WannaCry isimli virüs, salı günü itibarıyla büyük şirketlere ulaştı. Daha önce İngiltere’nin sağlık sistemi, Honda’nın otomobil fabrikası gibi birçok kuruluşu etkileyen virüs bilgileri iade etme karşılığında para talep ediyor.

300 doların belirlenen İnternet para birimi bitcoin ile istenilen adrese ödenmesini isteyen korsanlar, bunun ardından bilgisayarın şifresinin açılacağını söylüyor.

Salı günü sabahtan bu yana İngiltere, Fransa, Danimarka ve Ukrayna’daki şirketler Twitter hesaplarından saldırı altında olduklarını duyurdu.

Rusya, İngiltere, Hollanda, Hindistan ve Norveç de siber saldırıdan nasibini aldı.

Ukrayna’da devlete ait enerji dağıtım şirketi Ukrenergo, uçak üreticisi Antonov ve iki posta servis sağlayıcısı saldırıdan etkilendi. Ukrayna’nın saldırıdan en çok etkilenen ülke olduğu bildirildi.

Saldırıdan etkilenen şirketlerin paylaştığı ekran görüntülerine göre hacker’lar saldırıyı durdurmak için dijital para birimi Bitcoin cinsinde ödeme istiyor.

Çernobil çöktü

Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki Borispol Uluslararası Havalimanı’nda bazı uçuşlarda rötarların yaşanabileceği belirtildi.

Öte yandan Çernobil enerji santralinde bilgisayar çöktü, radyasyon ölçümleri manuel yapılıyor.

Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman, saldırının ‘daha önce görülmemiş boyutta’ olduğunu söylerken, ülkenin en kritik altyapısını etkilemediğini belirtti.

Ukrayna Güvenlik Konseyi Oleksandr Turçinov da saldırılarda Rusya’nın parmağı olduğunu gösteren bazı sinyaller olduğunu iddia etti.

Avrupa’yı etkiledi

Bilgisayar mühendisi Prof. Alan Woodward, siber saldırının ‘Petrwrap’ adlı yazılımla yapıldığını söyledi.