Ana sayfa Yaşam Avrupa’dan ABD’ye yapılacak uçuşlar için laptop yasağı gündemde

Avrupa’dan ABD’ye yapılacak uçuşlar için laptop yasağı gündemde

PAYLAŞ

ABD’li yetkililer Avrupa ülkelerinden ABD’ye uçuşlara kabinde laptop yasağı getirmeyi değerlendirdiklerini açıkladı. Gazetecilere konuşan İç Güvenlik Bakanlığı sözcüsü David Lapan kararın önümüzdeki günlerde kesinleşeceğini söyledi.

Sözcü, Atlantik ötesi uçuşların arttığı yaz ayları yaklaşırken böyle bir yasakla ilgili olarak Avrupa’daki havalimanlarının bilgilendirildiğini kaydetti. Aynı yasak Mart ayında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu sekiz ülkeden ABD’ye yapılan uçuşlara getirilmiş, karar Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da yasaktan etkilenen ülkelerin ve havayolu şirketlerinin protestolarıyla karşılanmıştı.

Britanya da ABD’nin yasağının bir benzerini uygulamaya başlamış ve yine Türkiye’nin de aralarında bulunduğu altı ülkeyi yasaklı listesine almıştı. Laptop yasağı olarak bilinen uygulama, söz konusu ülkelerden ve havayolu şirketlerinden ABD’ye yapılan uçuşlarda dizüstü bilgisayarların ve cep telefonundan büyük elektronik cihazların kabin yerine bagajda taşınmasını öngörüyor.
Kararın üzerine yasaktan etkilenen birçok ülkenin havayolu şirketleri çeşitli kampanyalarla hem durumu eleştirmiş, hem de yolcularının olumsuz etkilenmemesi için bir takım yeni uygulamalara başlamıştı.

Gerekçe güvenlik mi?

Deutsche Welle’nin haberine göre, ABD’li yetkililer yasağa gerekçe olarak, söz konusu ülkelerden yapılan uçuşlarda laptopların pil bölümüne saklanan patlayıcı maddelerin potansiyel bir saldırgan tarafından kolayca patlatılabileceğini gösteriyor.

Şubat ayında Somali’de faaliyet gösteren Daallo Havayolları’nın Mogadişu’dan Cibuti’ye olan bir seferinde kalkıştan yaklaşık 20 dakika sonra bir patlama meydana gelmiş ve uçağın gövdesinde yaklaşık bir metrelik bir delik açılmıştı.