Connect with us

Dünya

Avrupa’dan Türkiye’ye RTÜK uyarısı

Published

on

Dünyanın en büyük uluslararası teşkilatlarından biri sayılan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) internet yayınlarında denetim hakkına sahip olmasını öngören yasa tasarısını eleştirdi. AGİT Medya Özgürlüğü Temsilcisi Harlem Désir, yasanın internet yayıncılığında özgürlüğü kısıtlayacağını ve içerik çeşitliliğini sınırlayacağını söyledi.

AGİT’ten yapılan açıklamaya göre Désir, internet özgürlüğü alanındaki çalışmalarıyla uluslararası çapta tanınan Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Yaman Akdeniz’in hazırladığı raporu, bir mektupla beraber Türkiyeli yetkililere gönderdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e gönderilen mektupta, medyada çeşitliliğin korunması çağrısı yapıldı.

‘İÇERİK ÇEŞİTLİLİĞİ KISITLANACAK’

Désir mektupta Akdeniz’in raporunu kast ederek, “Bu analizin amacı, [yasa hakkındaki] Meclis Genel Kurulu tartışmasını bekleyen milletvekilleri de dahil, yetkililerinize ayrıntılı bir uzman değerlendirmesi sunmaktır. Bu değerlendirmede de altı çizildiği gibi, söz konusu yasa internet yayıncılığını sınırlandırabilir ve internetteki içerik çeşitliliğini kısıtlayabilir” ifadelerini kullandı.

‘ULUSLARARASI ANLAŞMALARA AYKIRI’

“Yasanın uluslararası anlaşmalarla uyumlu olup olmadığı da belirsiz” denilen mektupta, Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi ve Uluslararası Sivil ve Siyasal Haklar Sözleşmesi’nin ilgili maddeleri ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ifade özgürlüğü konusundaki ilgili kararlarına dikkat çekildi.

‘MEDYA ÜZERİNDEKİ BASKI DAHA DA ARTACAK’

Désir, mektubu gönderdikten sonra yaptığı açıklamada da şu eleştiriyi getirdi: “Türkiye’de medya özgürlüğü alanında yaşanan gelişmeleri dikkatle izliyorum ve çoğulcu bir medya alanının gerilemesi konusunda endişelerim sürüyor. Geleneksel yazılı medya kuruluşları üzerindeki baskı nedeniyle, Türkiye’de internet farklı bilgiye erişimin ve bu bilginin paylaşımının ana platformu haline geldi. Bu alanı sınırlayacak önlemler alma yönündeki girişimler, olsa olsa, özgür medya üzerindeki baskıyı artıracaktır. Bu nedenler, milletvekillerinin bu analizdeki tavsiyeleri dikkate alacağını umuyorum.”

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar